کدخبر: ۱۷۰۹۳۰ لینک کوتاه

دیپلمات ارشد ایران : عربستان تمایل دارد در قطر کودتا کند

علی خرم نماینده پیشین ایران در مقر اروپایی سازمان ملل متحد، قطع روابط دیپلماتیک عربستان و چند کشور دیگر عضور شورای همکاری خلیج فارس را تشریح کرد و گفت: ایران باید چراغ خاموش حرکت کند و اگر هم قصد کمک رسانی های انسانی به قطر را دارد بایستی این کمک ها بدون سر وصدا و تبلیغات باشد.

این کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار عصر ایران ادامه داد: آن چه پیش آمده؛ شاید از بعد دیپلماتیک غیرمنتظره باشد که عربستان و دو کشور دیگر شورای همکاری خلیج فارس تصمیم بگیرند که یک عضو دیگر شورا را مورد تحریم قرار داده و روابط دیپلماتیک، تجاری و اقتصادی خود را با آن کشور قطع کنند چنین مساله ای از نظر دیپلماتیک در روابط بین الملل غیرمعمول است.

وی ادامه داد: بویژه این که همیشه سعی بر این بوده در شورای همکاری خلیج فارس نشان دهند که با یکدیگر یکپارچه و متحد هستند و هیچ خطری کشورهای عضو را تهدید نمی کند اما بعد از این اتفاق مشخص شد که شورای همکاری خلیج فارس هم تا الان به تار مویی بند بوده است و آن طور که در بیرون نشان می دادند، وحدت و همدلی بین اعضا وجود نداشت.

این تحلیل‌گر مسائل حقوق بین‌الملل یادآوری کرد: البته این سابقه اختلاف هم جدید نیست و باز می گردد "به 20 سال پیش که عربستان از نظر تفکر بر ضد اخوان المسلمین است اما قطر به همراه ترکیه طرفدار و هواخواه اخوان المسلمین بوده است" و در نتیجه قطر از حماس و گروه های اخوانی زمان سر کار آمدنشان در مصر حمایت کرد در حالی که عربستان با آن ها مخالف بود.

علی خرم: عربستان دوست دارد در قطر کودتا کند/ تحریم قطر شعارهای علیه ایران را پوچ کرد

علی خرم با اشاره به اینکه: "بنگاه خبری الجزیره" هم یکی از موارد اختلاف بین قطر و عربستان بود به این خاطر که الجزیره بخصوص از لحاظ مسایلی که در جهان اسلام رخ می داد، باصطلاحی موی دماغ عربستان شده بود. افزود: امارات هم از نظر خطوط هوایی نسبت به قطر احساس خطر می کرد و قطر را تهدیدی برای جایگاه خود می دانست.

نماینده پیشین ایران در مقر اروپایی سازمان ملل متحد توضیح داد: بنابراین مجموعه ای از عوامل دست به دست هم داد تا عربستان این کار را بصورت فرمایشی انجام دهد و بصورت کودکانه دستور داد؛ چند کشور کوچک دیگر که خیلی هم سازمان و ساختار ندارند از جمله لیبی یا یمن که حتی دولت ندارند و یا جزیره مالدیو، قطع رابطه کنند. این کشورها از لحاظ روابط بین الملل خیلی با ارزش نیستند اما این اقدام عربستان باعث شد؛ اولا در شورای همکاری خلیج فارس یک خلا و هرج مرج جدی بوجود آید و ثانیا شعاری که علیه ایران می دادند شکسته شود و می توان گفت؛ شعار آنها بی محتوا شده است.

خرم تاکید کرد: در حال حاضر ایران نباید در بوق و کرنا کند که؛ " قصد دارد از این شرایط بهره برداری کند و یا این ماجرا به نفع ایران است" چرا که جار زدن این مساله هم به ضرر قطر خواهد بود هم ایران، پس ایران باید چراغ خاموش حرکت کند و اگر هم قصد کمک رسانی های انسانی به قطر را دارد بایستی که؛ این کمک بدون سر وصدا و تبلیغات باشد تا زمانی که قطر از این معضل خارج شود در غیر این صورت قطعا نیروهای مختلف سعی می کنند "قطر را بکوبند و تمام راه های ارتباطی را ببندند" بعبارتی دیگر ایران بایستی با زیرکی و خرج دیپلماسی هوشمند و با کار کردن با قطر، کویت و عمان سعی کند مسایل پیش آمده را راهبری کند.

خرم در پاسخ به این پرسش؛ با توجه به اینکه قطع روابط عربستان و قطر سابقه دارد و بعد از مدتی دوباره همه روابط از سر گرفته شد، آیا دوباره همین داستان تکرار خواهد شد یا خیر؟ گفت: این بار با دفعه قبل تفاوت دارد «آن زمان امیر حاضر قطر جای پدرش می نشست و عربستان هم ناراضی نبود اما این بار مساله تضاد منافع است و عربستان می خواهد این را به عنوان بهانه ای برای سرکوب قطر استفاده کند حتی خیلی دوست دارد اگر بتواند از چنین ابزارهایی برای کودتا و برکناری حکومت فعلی قطر استفاده و حکومت نزدیک به خودش را سر کار بیاورد» به همین دلیل قضیه این بار فرق می کند.

وی در پایان اضافه کرد: نباید فراموش کنیم که جهان عرب در دوستی و دشمنی خود ثبات و وحدت ندارند برای همین ما باید با عقلانیت پیش برویم و در این بین هزینه و خسارت هایی را متحمل نشویم که قابل جبران نباشد.