کدخبر: ۱۷۱۹۶۰ لینک کوتاه

مهد هایی که برای والدین به دغدغه تبدیل شده اند

هرچند شهریه مهدها طی روزهای اخیر افزایش داشته است اما متاسفانه در این میان برخی مهدهای کودک با سوءاستفاده از ناآگاهی والدین از شهریه های تصویب شده سازمان بهزیستی، بطور خودسرانه اقدام به افزایش شهریه ها بیش از نرخ های اعلامی این سازمان، کرده اند.

تهران - ایرنا - اغلب والدینی که کودکان خود را به مهدها می سپارند، شاغلند و فرصت کمی برای تحقیق درباره مهدها دارند چراکه اولویت آنان ،نزدیکی مهد کودک به محل کار یا خانه است و حق انتخاب زیادی بین مناطق جغرافیایی شهر ندارند.

همین مساله موجب شده است تا برخی والدین حتی اگر شهریه مهد کودکی هم گران باشد ، ناگزیر فرزند خود را در آن مهد ثبت نام کنند.

در عین حال باید به نکته ای هم توجه کرد و آن اینکه سازمان بهزیستی بارها اعلام کرده است که نرخ های مصوب شهریه در سایت های استانی قابل دسترس است و خود مهدها نیز مکلف به نصب این شهریه ها، جلوی چشم والدین هستند؛اما تعداد زیادی از والدین نسبت به این شهریه های مصوب، باز هم بی اطلاع هستند و برخی صاحبان مهدها از این موضوع سوء استفاده و شهریه های اضافی از والدین دریافت می کنند.

البته این تمام ماجرا نیست، درحالیکه شهریه های جدید مهدهای کودک با افزایش تا 15 درصدی در اواخر خرداد ماه به مهدهای کودک ابلاغ شد اما از ابتدای اردیبهشت قابلیت اجرایی داشت و حالا والدین باید مابه التفاوت این افزایش را از ابتدای اردیبهشت ماه بپردازند.

این در حالی است که پرداخت شهریه مهدهای کودک ، همین حالا هم برای بسیاری از والدین ، مبلغی سنگین به شمار می رود و هزینه مابه التفاوت شهریه ها بر نگرانی آنان افزوده است.

هزینه غذا، کلاس های فوق العاده ، انواع گردش ها، جشن های مختلف و عکس و فیلم های یادگاری نیز به شهریه ها افزوده می شوند؛ به عبارت دیگر اگر پیش از این، والدین هنگام مدرسه فرستادن کودک به ویژه مدرسه غیرانتفاعی، باید دغدغه هزینه های آموزشی فرزندشان را داشتند اما اکنون وضع به گونه ای شده است که اینگونه هزینه ها را باید از سنین کمتر کودک بپردازند.

**سوء استفاده از ناآگاهی والدین و شهریه اضافی

یکی از والدین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: من ماهانه 540 هزار تومان بابت شهریه می پردازم که با افزایش شهریه ها ، مهدکودک از من 650 هزار تومان طلب کرد؛ این درحالی است که من با مطالعه شهریه های مصوب بهزیستی ، می دانستم که باید 507 هزار تومان پرداخت کنم ؛ یعنی مهدکودک سال گذشته نیز از من شهریه اضافی دریافت کرده بود.

**شماره پیامکی که پاسخگو نیست

یکی دیگر از مادران که او هم نسبت به شهریه های ابلاغی، آگاه بوده است ، به خبرنگار ایرنا می گوید: وقتی مسئول مهدکودک فهمید که من از شهریه ها اطلاع دارم ، شهریه واقعی را از من طلب کرد اما مساله اینجاست که والدین دیگر از این موضوع آگاهی ندارند و شهریه اضافی را خواهند پرداخت.

وی می افزاید: من موضوع شهریه ها را به پیامک بهزیستی با شماره 3000012333 ارسال کردم تاکنون بعد از گذشت هشت روز هیچ پاسخی دریافت نکرده ام درحالیکه اعلام شده بود که تا 24 ساعت به این پیامک ها رسیدگی می شود.

وی ادامه می دهد: وقتی به مسئول مهد اعتراض کردم او پاسخ داد که ظرفیت مهدش کمتر از حدنصاب است و پاسخگوی هزینه ها نیست و ابلاغیه بهزیستی اشتباه است!

**از پول غذا تا هزینه کلاس فوق العاده

رضا شادمانی یکی دیگر از والدین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، موضوع غذا را یکی از چالش های خود با مهدهای کودک می داند و می گوید: مهدکودک ، هرماه از من علاوه بر پول شهریه، 90 هزار تومان بابت غذا طلب می کند درحالیکه نمی دانم چرا هروقت کودکم را از مهد تحویل می گیرم، دخترم گرسنه است.

وی می افزاید: کودک من شاید غذای مهد را دوست ندارد و من می خواهم غذای خانه را همراه او کنم اما مسئولان مهد می گویند که کسی نیست به کودکت غذا بدهد و تو حتما باید از غذای مهد استفاده کنی.

وی اضافه می کند: من شنیده ام که پرداخت پول غذای مهد یا کلاس های فوق العاده، اجباری نیست اما نمی دانم مهدها چگونه بطور غیرمستقیم، والدین را وادار به پرداخت پول غذا یا کلاس های فوق العاده می کنند.

**غذای ناسالم در برنامه میان وعده کودکان

الهام ، یکی دیگر از مادرهایی است که فرزندش را به مهد می سپرد او نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از برنامه میان وعده ها در مهدها گلایه می کند و می گوید: مهدها برنامه ای به والدین داده اند که والدین طبق آن باید برای کودکان خود میان وعده صبح و بعدازظهر تهیه و آن را همراه کودک خود کنند.

وی می افزاید: جالب است که در برنامه این میان وعده ها، آبمیوه صنعتی گنجانده شده است درحالیکه من خودم این خوراکی ها را در خانه هم به کودکم نمی دهم و بجای آن وعده شیر می گذارم.

وی ادامه می دهد: البته این مساله موجب می شود که میان وعده کودک من با دیگر کودکان مهد یکسان نباشد و کودک من ممکن است فکر کند آبمیوه صنعتی بهتر از شیر است که همه آن را می خورند و به همین منظور به اصرار کودکم ، من هم گاهی مجبور می شوم با دیگران همراهی و آبمیوه صنعتی را برای کودکم تهیه کنم.

**قاطعانه و بدون اغماض با مهدهای متخلف برخورد می شود

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران از والدین می خواهد در صورت مشاهده هرگونه تخلف، از طریق سامانه پیامک 3000012333 موارد را به سازمان بهزیستی اطلاع دهند.

احمد خاکی به ایرنا اظهار می دارد: کارشناسان بهزیستی با دریافت شکایات، همان روز وارد عمل می شوند و تمام پرونده ها را بررسی می کنند.

وی تصریح می کند: اگر مهدها ، تخلفی کرده باشند ، بدون اغماض و قاطعانه با آنان برخورد می شود.

وی با تائید سوء استفاده برخی مهدها از ناآگاهی والدین از مبلغ شهریه می گوید: همین الان نیز زیرسئوال هستیم که نرخ ها بالاتر از نرخ تورم اعلام شده است در صورتیکه اینطور نیست.

وی ادامه می دهد : شهریه های مهدهای کودک را به خاطر مشکلاتی که با کانون های مهدهای کودک داشتیم با دو ماه تاخیر اعلام کردیم و فقط امسال وضع به اینگونه شد اما سال آینده تلاش می کنیم که زودتر شهریه ها را اعلام کنیم.

**پرداخت پول غذا اختیاری است

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران با اشاره به هزینه 80 هزار تومانی غذا در مهدها، می گوید: پرداخت پول غذا در مهدها ، اختیاری است و اجباری نیست.

خاکی خاطرنشان می کند: اگر هزینه ای به اجبار از والدین گرفته شد از آنان می خواهیم با شماره پیامک اعلام شده یعنی 3000012333 موضوع را اطلاع دهند.

وی در عین حال تصریح می کند: البته اگر پول غذا پرداخت شود به خاطر رعایت یکسان بودن غذای کودکان بهتر است چراکه به خاطر تفاوت غذاهای خانگی ، ممکن است ، کودکی به غذای کودک دیگر تمایل بیشتری پیدا کند و غذای خود را نخورد.