کدخبر: ۱۷۸۸۹۲ لینک کوتاه

عبدالله صالح:توقف جنگ به دست آمریکاست

رئیس‌جمهور پیشین یمن تأکید کرد که دیگر اختیار توقف جنگ به دست یمنی‌ها نیست بلکه این عربستان و آمریکا هستند که در این باره تصمیم‌گیرنده شده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از رأی الیوم، علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن در دیدار با رئیس هیئت اروپا در یمن و معاونش تأکید کرد که وی و حزبش بارها طرح‌هایی را برای توقف جنگ و برقراری صلح ارائه کرده‌اند و آخرین آن طرحی بود که به آمریکا و روسیه ارائه شد و سازمان ملل نیز از آن اطلاع یافت اما "کشورهای متجاوز" با آن مخالفت کردند.

وی با لحن تندی گفت: یمن هیچ گونه مشکلات یا اختلافای با برادرانمان در اردن، مصر، سودان، کویت، عرستان، امارات، قطر، جیبوتی، اریتره و سنگال(کشورهای شرکت کننده در ائتلاف عربی) ندارد اما این کشورها در تجاوزشان به یمن ائتلاف کرده‌اند و این نشانه کینه و انتقام‌جویی آن‌ها از مردم یمنی است که به آن‌ها احترام می‌گذارند.

صالح گفت: یمنی‌ها به هر میزان هم که دیدگاه‌هایشان متفاوت باشد قادرند مشکلاتشان را خودشان حل کنند اما مشکل اصلی متجاوزانی هستند که همچنان بر جنگ و باز کردن عرصه به روی تروریست‌ها پافشاری می‌کنند. ما به همان اندازه که با تجاوز مخالفیم و آماده مقابله با آن هستیم خواهان صلح نیز هستیم و هدف ما صلح است اما با تسلیم شدن مخالفیم.

وی از اتحادیه اروپا و آمریکا خواست بر شورای امنیت برای صدور قطعنامه الزام آوری جهت توقف جنگ فشار بیاورند. قطعنامه‌ای مانند قطعنامه 2216 که عربستان و هم پیمانانش از آن برای مشروع کردن جنگشان علیه یمن استفاده کردند.

در این دیدار سفیر اتحادیه اروپا نیز گفت که از دیدن صحنه‌های مربوط به کشتار و ویرانی در یمن بسیار ناراحت شده است.

بنا به گفته منابع یمنی او "مواضع مثبت" حزب کنگره ملی به رهبری عبدالله صالح را ستوده است.