کدخبر: ۱۸۳۱۱۹ لینک کوتاه

نجات مهاجران غیرقانونی ایرانی و عراقی از دریای سیاه

گارد ساحلی رومانی بیش از ۱۵۰ مهاجر ایرانی و عراقی را از آب های دریای سیاه که به مسیری تازه برای مهاجرت به غرب اروپا تبدیل شده است، نجات داد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس از شهر کنستانتا (رومانی)، کشتی حامل مهاجران که از حرکت باز ایستاده بود، قبل از سپیده دم روز چهارشنبه به بندر کنستانتا واقع در 250 کیلومتری شرق بخارست یدک کش شد. 

براساس اعلام گارد ساحلی رومانی، یکصد و 57 مهاجر ایرانی و عراقی که 56 کودک در میانشان بودند، قصد داشتند به طور غیرقانونی وارد این کشور شوند.

مقام های دریایی رومانی در ابتدا کشتی حامل مهاجران را صبح روز سه شنبه در آب های قلمروی این کشور زیر نظر گرفتند و پس از دریافت پیامی از این کشتی، دو قایق گارد ساحلی رومانی برای کمک اعزام شدند، اما امواج سهمگین و وزش باد، عملیات امداد در دریا را مختل کرد. 

براساس این گزارش، مهاجران به طور فزاینده ای تلاش می کنند از طریق دریای سیاه، خود را از ترکیه به رومانی برسانند. هفته گذشته، نیروهای گارد ساحل رومانی و بلغارستان راه را بر دو قایق حامل 217 مهاجر در دریای سیاه که گمان می رفت قصد ورود غیرقانونی به رومانی را داشتند، بستند. 

به گفته سخنگوی آژانس حراست از مرزهای اتحادیه اروپا (فرانتکس)، قاچاقچیان در حال آزمودن این مسیر در دریای سیاه هستند.

وی یادآور شد که در سال 2014 حدود 430 مهاجر از این مسیر استفاده کردند، اما این رقم در سال 2015 به 68 نفر و در سال 2016 به تنها یک نفر کاهش یافت.

موج جدید مهاجران از طریق دریای سیاه ممکن است تنش های سیاسی در بدنه اتحادیه اروپا در مورد این مساله را تشدید کند. 

گارد ساحلی رومانی 12 شهریور ماه یک قایق ماهیگیری حامل 87 مهاجر را در حالی که عازم سواحل رومانی بود، متوقف کرد. گارد ساحلی این کشور ماه گذشته نیز یک قایق ماهیگیری دیگر حامل 70 مهاجر غیرقانونی را از ورود به رومانی بازداشت.