کدخبر: ۱۸۴۴۰۲ لینک کوتاه

احتمال دستگیری رهبر کاتالونیا

دادستان کل اسپانیا احتمال دستگیری رهبر منطقه خودمختار کاتالونیا را رد نکرد و این درحالیست که این منطقه به دنبال برگزاری رفراندوم استقلال از اسپانیا در اول اکتبر سال جاری میلادی است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، خوزه مانوئل مازا، دادستان کل اسپانیا گفت، کارلس پوگدمون، رهبر کاتالونیا بخاطر تخطی از قوانین و دستورات دولت اسپانیا، نقض وظایف و سوءاستفاده از منابع مالی دولتی برای برگزاری رفراندوم در کاتالونیا ممکن است با اقدام قانونی و دستگیری روبرو شود. دولت اسپانیا با برگزاری این رفراندوم کاملا مخالف است و گفته که از هر اقدامی برای مقابله و جلوگیری آن استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا ممکن است دستگیر و حبس شود.

دادستان کل اسپانیا چند روز پس از آن این صحبت ها را مطرح کرد که پلیس این کشور ۱۴ تن از مقام های کاتالونیا را دستگیر و ۱۰ میلیون برگه رای را که برای رفراندوم آماده شده بود، ضبط کردند.

کارلس پوگدمون گفته که دولت مادرید می خواهد با متوقف کردن برگزاری رفراندوم دموکراسی را محدود کند.

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا نیز مکررا گفته که این رفراندوم غیرقانونی است و اجازه نمی‌دهد که این روند برگزار شود.

نظرسنجی‌ها نشان داده درحالیکه ۷.۵ میلیون تن از مردم کاتالونیا درباره مساله استقلال از اسپانیا دچار اختلاف نظر هستند، اکثریت آنها تمایل دارند تا این مساله به رای گذاشته شود. در نظرسنجی "El Pais" آمده که ۸۲ درصد از مردم کاتالونیا خواستار رفراندومی مورد قبول و قانونی هستند.