کدخبر: ۱۸۶۳۲۹ لینک کوتاه

حمله‌ سایبری به پارلمان انگلستان

نهادهای اطلاعاتی انگلیسی با انتشار گزارشی، مدعی حمله سایبری ایران به نماینده‌های پارلمان انگلستان شدند.

 به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، بر اساس برخی گزارش‌ها، نهادهای اطلاعاتی انگلیس، جمهوری اسلامی ایران را متهم به انجام حمله سایبری به نمایندگان پارلمان این کشور کرده‌اند. ظاهراً در ابتدا، روسیه و کره شمالی، متهم به انجام این حمله بود که پس از بررسی‌های صورت گرفته، ایران مسئول اصلی انجام این حمله معرفی شده‌است.

به‌تازگی و بر اساس ادعای مقامات امنیتی انگلیسی، ایمیل‌های مربوط به صدها نماینده پارلمان انگلستان، موردتهاجم هکرها قرار گرفته و اغلب آنها که از رمزهای عبور بسیار ضعیفی برخوردار بوده‌اند، طعمه هکرها شده‌اند. این حمله که در ماه ژوئن اتفاق افتاد هنوز در حال بررسی شدن است و اطلاعات گسترده‌ای در این زمینه وجود ندارد. 

سخنگوی مرکز امنیت سایبری ملی انگلستان، در مورد این اتهام و حمله سایبری گفت: «هنوز برای اظهارنظر در این مورد بسیار زود است و باید منتظر روشن شدن نتایج تحقیقات ماند.»

برخی از گزارش‌های منتشرشده در این زمینه، ادعا می‌کنند که این حمله روز ۲۳ ژوئن روی داد و ایمیل بسیاری از اعضای پارلمان ازجمله ترزا می، نخست‌وزیر انگلستان را نیز موردتهاجم قرار داده‌است.

یک منبع اطلاعاتی در این زمینه به روزنامه گاردین گفت: «این حمله از نوع جست‌وجوی فراگیر بوده‌است و به نظر می‌رسد از جانب یک منبع دولتی حمایت‌ شده‌باشد. ماهیت حملات سایبری، نشان‌دهنده دشواری در نسبت دادن چنین حمله‌ای به یک بازیگر خاص است.»

نهادهای امنیتی انگلیس از این موضوع ابراز تأسف کرده‌اند که با وجود توصیه‌های مکرر به نمایندگان و سایر اعضای پارلمان، هنوز هم بسیاری از این افراد با بی‌توجهی به توصیه‌های امنیتی از رمزهای عبور بسیار ضعیفی برای ایمیل‌ها و شبکه‌های اجتماعی خود استفاده می‌کنند و این مسئله سبب می‌شود تا مکرراً مورد تهاجم هکرها قرار بگیرند.