کدخبر: ۱۸۷۰۵۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ایده برانکو جواب داد / طراحی برای دربی

پرسپولیس در حالی دیشب موفق شد در مسابقات جام حذفی تیم نفت تهران را شکست دهد که سرمربی سرخ ها از نقشه و آرایش تاکتیکی جدید خود رضایت دارد.

پلن B برانکو در پرسپولیس به قدری نتیجه مثبتی به همراه داشت که منجر شد جای آرایش اصلی تیم را بگیرد.  هفته هشتم لیگ پانزدهم برانکو برای اولین بار آرایش پرسپولیس را در دوران حضور خودش بهم زد. پروفسور در آن مسابقه پرسپولیسی که لیگ را با ۱-۳-۲-۴ استارت زده بود را با آرایش ۲-۴-۴ لوزی به زمین فرستاد. یعنی کم کردن یک هافبک دفاعی و اضافه شدن یک مهاجم. در آرایش جدید برانکو نیاز به هافبک‌هایی با توان بدنی بالا بود. که با دوندگی زیاد در پرس‌ها موفق باشند. 

این ایده برانکو جواب داد. پرسپولیس دو فصل جذاب رقم زد و هوادارانش راضی‌تر از همیشه بودند. در سال اول با حواشی زیادی که به وجود آمده بود و فقط بازیکنانی که به لطف سال‌های قبل، همچنان با پرسپولیس قرارداد داشتند جلوی قهرمانی تیم برانکو را گرفتند. ولی در لیگ قبل پرسپولیس تیمی بست که هیچکس جلودارش نبود. پرسپولیس هم در لیگ و هم در آسیا موفق بود.  ولی برانکو خوب می‌دانست که این آرایش، فقط یک یا نهایتا دو فصل دوام می‌آورد. بازیکنان تهاجمی پرسپولیس رفته رفته پیرتر شدند و امکان ادامه کار با این آرایش نبود. از روزی که برانکو این نسخه را برای پرسپولیس پیچید تا الان، همان بازیکن‌ها دو سال مسن‌تر شده‌اند و مثل قبل توان پرسینگ و آن همه دویدن را ندارند. 

برانکو مجبور شد در فصل جدید پلن B برای تیم‌اش تعریف کند. پرسپولیس از همان بازی اول، زوج ربیع‌خواه و کمال کامیابی‌نیا را امتحان کرد. دوازده دقیقه‌ای که کمال وارد زمین شد و کنار ربیع‌خواه قرار گرفت، بین پرسپولیس و فولاد هیچ گلی رد و بدل نشد. اما یک هفته دیگر زمان دادن به این تاکتیک، کافی بود تا برانکو مجاب شود که فرصت بیشتری به این آرایش بدهد. کمال در بازی با تراکتورسازی وارد زمین شد و گل پیروزی را زد. این پلن B برانکو در بازی لیگ قهرمانان آسیا هم نتیجه داد و پرسپولیس بازی دو هیچ باخته را با این آرایش، به تساوی تغییر داد. این نتایج خوب منجر به ادامه اعتماد برانکو به ایده‌اش شد.

پرسپولیس که حالا ۲-۴-۴ لوزی‌اش را به ۲-۲-۲-۴ تغییر داده، با این آرایش ۱۴ گل زده و فقط سه بار دروازه‌اش باز شد. نتیجه‌ای که قطعا برانکو از آن راضی است که ۹ بار آن را در فصل جدید امتحان کرده. پرسپولیس در بازی مقابل نفت تهران برای سومین بازی پیاپی با همین آرایش وارد زمین شد تا مشخص شود که برانکو تصمیم‌اش را برای تغییر تاکتیک گرفته. برانکو قصد دارد برای دیدار هفته پیش رو مقابل استقلال هم از همین سیستم استفاده کند که در این هفته‌ها آن را خوب تمرین کرده.