کدخبر: ۱۸۷۴۷۶ لینک کوتاه

آمریکا به دنبال مذاکره مجدد برجام یا تمرکز بر تحریم‌های جدید؟

ایرنا نوشت: در شرایطی که سرنوشت برجام در آمریکا به کنگره سپرده شده است، سناتور چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنای آمریکا اعلام کرد که تمرکز بر تحریم‌های جدید علیه ایران را به مذاکره مجدد در مورد توافق هسته‌ای ترجیح می‌دهد.

شومر در مصاحبه‌ای به شبکه ان‌بی‌سی گفت که به‌رغم مخالفت با توافق هسته‌ای منعقد شده بین ایران و گروه ۱+۵، خواستار تمرکز بر اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به‌دلیل برنامه موشکی این کشور و مسلح کردن حزب‌الله لبنان است. شومر چندی پیش با تصمیم اخیر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در ارتباط با اعلام پایبند نبودن ایران به برجام مخالفت کرد و این مساله ترامپ را به خشم آورد.

چاک شومر در سال ۲۰۱۵ زمانی که توافق هسته‌ای منعقد شد، با توافق مخالفت کرد و در آن زمان علیه لغو تحریم‌های ضدایرانی، دلیل و برهان آورد؛ اما پس از اقدام ترامپ برای تایید نکردن پایبندی ایران به برجام، با این تصمیم مخالفت کرد.  شومر در مطلبی که در روزنامه نیویورک‌پست منتشر شد، این‌گونه توضیح داد: «در مورد توافق هسته‌ای، سوءظن بالایی داشتم. به توافق رای منفی دادم، اما اکنون باید به توافق برای نتیجه‌بخش بودن، زمان داد.»

وی مدعی شد: «بدترین اموری که ایران اکنون درحال انجام آن است، در قالب توافق هسته‌ای نیست، بلکه خارج از آن است.» تصمیم ترامپ برای تایید نکردن پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، انتقادهای گسترده‌ای در داخل و خارج از آمریکا به همراه داشته است. جان کری وزیر امور خارجه سابق آمریکا گفت که تایید نشدن پایبندی ایران به برجام، منافع امنیت ملی آمریکا را به خطر می‌اندازد. وزارت امور خارجه روسیه نیز تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا را به شدت نگران‌کننده خواند. اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و بریتانیا هم با این تصمیم مخالفت کردند.