کدخبر: ۱۸۷۶۵۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
آیا شما همبه  بیماری جنون آنی مبتلا هستید؟

آیا شما همبه بیماری جنون آنی مبتلا هستید؟

یک روانپزشک با تاکید بر این که هیچ فرد سالمی دچار جنون آنی نمی شود گفت: عوامل محیطی، روانشناختی، بیولوژی و سابقه سوء رفتارهای مزمن در آسیب پذیری افراد و بروز این اختلال نقش به سزایی دارند.

نمناک؛ گاهی اوقات برای شما نیز پیش می آید که موضوعی شما را تا حد زیادی عصبانی کنید ، در این حلت بروز هرگونه رفتاری از شما انتظار می رود. در این حالت می گویند فرد دچار جنون آنی شده است.جنون آنی

یک کارشناس ارشد مشاوره خانواده گفت:طبق گزارش های پلیس 31 درصد از قتل های خانوادگی به علت ابتلا به جنون آنی رخ داده اند.

کارشناس ارشد مشاوره خانواده درباره جنون اظهار کرد:به از دست دادن کنترل رفتارها جنون یا به تعبیر عامیانه دیوانگی گفته می شود. فردی که دچار جنون آنی است به طور ناگهانی ارتباطش با واقعیت از دست می دهد و در نهایت به خودش یا دیگران صدمه می زند.

وی بیان کرد:مبتلایان به اختلالات مغزی مانند سایکوز (روان پریشی)، اختلالات تکانه ای مزمن و اختلالات شخصیت که دچار محرومیت های هیجانی شدید شده اند، از جمله افرادی هستند که در معرض ابتلا به جنون آنی قرار دارند.

مهم ترین عوامل محیطی تاثیرگذار در بروز جنون آنی

این کارشناس ارشد مشاوره خانواده افزود:افراد سالم نیز می توانند بر اثر عوامل محیطی مختلف به جنون آنی دچار شوند. از جمله عوامل محیطی که در بروز این عارضه در افراد دخالت دارند می توان به مشکلات خانوادگی و اقتصادی، بیماری، بیکاری، استعمال مواد محرک، توهم زا و الکل، مصرف آمفتامین ها و ابتلا به تومور های مغزی و تشنج اشاره کرد.

وی تاکید کرد:درمان جنون آنی بستگی به علت پیدایش این عارضه دارد. مبتلایان به جنون آنی باید تحت دارودرمانی و روان درمانی قرار بگیرند همچنین مدارس، خانواده ها، دانشگاه ها و سایر محیط های اجتماعی باید به افراد طرز مقابله صحیح با بحران های زندگی را نیز آموزش بدهند.

وی تصریح کرد:افراد باید برای پیشگیری از ابتلا به جنون آنی، مهارت های زندگی مانند مدیریت خشم و استرس را به خوبی یاد بگیرند.

این کارشناس ارشد مشاوره خانواده با بیان اینکه روزانه 1600 نزاع در کشور اتفاق می افتد، گفت:70 درصد از قتل های کشور به علت جنون آنی است. البته این آمار واقعی نیست، زیرا بسیاری از نزاع هایی که منجر به ضرب و جرح می شوند، در دسته پرونده قتل ها نیستند.

ایشان همچنان یادآور شدند:طبق گزارش های پلیس نیز 31 درصد از قتل های خانوادگی به علت جنون آنی رخ داده اند.