کدخبر: ۱۸۸۵۸۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سی ان ان : شاید به جای اسد، تیلرسون مجبور به استعفا شود

یک شبکه خبری آمریکایی در تحلیلی پیرامون اظهارت وزیر خارجه این کشور درباره آینده سیاسی سوریه نوشت، بشار اسد اینک کنترل پایتخت، بنادر و فرودگاه‌های سوریه را در اختیار دارد و به حکومت خود ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از  وبگاه شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، در تحلیلی با اشاره به سخنان اخیر «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا که اظهار داشته بود، واشنگتن یک سوریه کامل و متحد بدون "بشار اسد" رئیس جمهور کنونی این کشور را می‌خواهد و حکومت خانواده اسد به پایان رسیده است، نوشت: «این اظهار نظر نه تنها پرسش‌های جدید را درباره توانایی تحلیل تیلرسون برانگیخت، بلکه بار دیگر این مسئله نگران کننده را به طور دقیق مطرح می‌‌کند که وزیر خارجه درباره چه شخصی صحبت می‌کند.»

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به وضوح به بشار اسد علاقه ندارد اما او هرگز تغییر حکومت او را از طریق یک دولت انتقالی یا بکارگیری نیروی نظامی به عنوان یک اولویت برای واشنگتن مطرح نکرده است. اگر اظهار نظرهای تیلرسون نشانگر اتخاذ یک رویکرد سخت‌تر جدید نسبت به اسد باشد، شاید هم بخشی از رویکرد سخت‌تر در قبال ایران، بازهم با مخالفت‌های زیادی در دستیابی به هدف خود مواجه خواهد شد.»

در ادامه این گزارش آمده است: «نظرات تیلرسون به نظر خیالی می‌رسد. حکومت اسد امروز با حمایت ایران و روسیه نه تنها جان سالم به در برده، بلکه آماده است به وضعیت قبلی برگردد.  اسد اینک کنترل پایتخت، تمام شهرهای بزرگ، بنادر، فرودگاه‌ها و کرسی سازمان ملل متحد را در اختیار دارد و با وجود وضعیت ناامید کننده ارتش و اقتصاد این کشور، اسد احتمالا به حکومت خود ادامه می‌دهد. اردن، از همسایگان سوریه نیز در حال بررسی مجدد گشایش مرز خود با این کشور است و این واقعیت را پذیرفته که اسد در قدرت باقی خواهد ماند. در مورد عراق و حزب الله نیز وضعیت همینطور است.»

 در بخش دیگر این گزارش آمده است: «نظرات بی‌دقت تیلرسون در مورد پایان کار حکومت سوریه به وضوح به اعتبار آمریکا آسیب می‌رساند و شکاف بزرگ بین اظهارات آمریکا و اقداماتی که واشنگتن با ساده لوحی فرصت انجام آن‌ها را از دست داده را آشکار می‌سازد.

«ممکن است این احتمال وجود داشته باشد که تیلرسون بعد از دیدار با «استفان دمیستورا»  نماینده سازمان ملل متحد در امور مذاکرات بی وقفه در مورد آینده سوریه، احساس کرده تا بیانیه قوی درباره خلاص شدن از اسد صادر کند. اما این مسئله به دمیستورا و یا آمریکا وقتی که جهان می‌داند این هدف اجرایی نیست یا در مور جدیت آمریکا تردید وجود دارد، کمکی نمی‌کند.»

«از سویی دیگر و در حقیقت با توجه به گرایش ترامپ به عدم درگیری با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه تعجبی ندارد که او هرگز در پی برداشتن اسد از قدرت نباشد، هدفی که او را در تقابل مستقیم با مسکو قرار می‌دهد.»

 در خاتمه این گزارش آمده است: «اسد، هر چند به وضوح منبع اصلی مشکلات سوریه است اما هرگز به زودی عرصه را ترک نخواهد کرد در شکل طنز گونه احتمال نسبی وجود دارد که خود تیلرسون قبل از اینکه اسد از قدرت خارج شود، پست وزارت امور خارجه آمریکا را ترک نماید.»