کدخبر: ۱۹۵۶۹۹ لینک کوتاه

پس از زلزله ۴.۲ ریشتری دیشب چه گذشت؟ عکس و جزئیات

در ساعت ۵۴ دقیقه بامداد امروز زلزله ای به قدرت ۴.۲ ریشتر در عمق ۱۲ کیلومتری زمین در ۴ کیلومتری شهرستان ملارد رخ داد که این زلزله در استان های تهران و کرج نیز حس شد.

به گزارش اقتصادنیوز ، میزان لرزش این زلزله در تهران کمتر از زلزله 29 آذر ماه بود و همچنین صدای مهیبی نیز برخلاف زلزله قبلی شنیده نشد. با این حال خبرگزاری فارس در کانال خود اشاره کرد که در مناطق نزدیک به کانون زلزله ، صدای بلندی نیز شنیده شده است.

photo5915824147932490677

برخلاف زلزله هفته گذشته ، در پی زلزله دیشب آشفتگی کمتری در میان مردم دیده شد و زلزله قبلی به مانند یک مانور ذهن ها را آماده کرده بود. به همین دلیل موردی از ترافیک شبانه روی نقشه های ترافیکی تهران دیده نشد و نشان می داد که مردم برخلاف زلزله 29 آذر از تردد بی جا پرهیز کرده اند.

با این حال گروهی از مردم برای پر کردن باک بنزین خود به سمت پمپ بنزین ها حرکت کردند که باعث ایجاد صف هایی در محدوده پمپ بنزین ها شد. با این حال میزان مراجعه و پراکندگی آن کمتر شده بود.

گروهی از مردم نیز در تهران و دیگر شهرستان های اطراف کانون زلزله ترجیح دادند تا شب را در اماکن امن از پیش اعلام شده سپری کنند. به همین منظور درب ورزشگاه آزادی و دیگر اماکن مورد اشاره به روی مردم باز شد. تصاویر منتشر شده قابل اعتماد نشان می داد که میزان مراجعه به امکان مذکور کمتر شده است.

همزمان اعلام شد که تیم های ارزیاب به مناطق محل وقوع زلزله اعزام شده اند که تازه زمان تنظیم این گزارش خسارت و تلفاتی اعلام نشده است.

57614246

در اولین واکنش رسمی به زلزله 4.2 ریشتری مرتضی اکبرپور معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور در گفتگو با ایسنا اعلام کرد که این زلزله از جمله پس‌لرزه‌های زمین‌لرزه ۵.۲ ریشتری هفته گذشته در تهران و البرز بود.

اکبرپور با تاکید بر اینکه شهروندان همواره باید نسبت به وقوع حوادث طبیعی هوشیار باشند، گفت: اما این معنایش ترس و وحشت مردم نیست و مردم باید آرامش خود را حفظ کنند و همانطور که گفتم این زمین‌لرزه از پس‌لرزه‌های زلزله هفته گذشته است.

در همین حال پلیس فتا نیز از مردم درخواست کرد تا به شایعات کانال های تلگرامی و صفحات شبکه های اجتماعی که با خبرسازی جعلی به دنبال جذب فالوئر هستند توجه نکرده و اخبار را از مبادی رسمی دنبال کنند.

57614242

بعد از وقوع این زلزله خفیف، استاندار تهران با تاکید بر آماده‌باش صد درصدی نیروهای امدادی در سطح این استان، گفت: مردم آرامش خود را حفظ کنند.

محمدحسین مقیمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به زلزله ٤.٢ ریشتری که در استان تهران احساس شد، گفت: شهروندان آرامش خود را حفظ کنند و به موارد ایمنی که در این موارد لازم است رعایت شود توجه داشته باشند و از شتابزدگی و حرکت خودروها در معابر خودداری کنند. وی همچنین از آماده‌باش کلیه نیروهای امدادی و انتظامی و خدماتی تهران خبر داد.

57614245

دقایقی بعد از وقوع حادثه، سازمان اورژانس کشور از اعزام تیم‌های ارزیاب در پی این زمین‌لرزه خبر داد و اعلام کرد که تا این لحظه خسارتی گزارش نشده است.بر اساس اعلام این سازمان، تمام نیروهای اورژانس در آماده‌باش هستند و جای نگرانی نیست.

همچنین، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی اعلام کرد که تماسی مبنی بر تخریب یا حادثۀ مرتبط با زلزله با سامانه ۱۲۵ گرفته نشده است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز اعلام کرد زمین‌لرزه اخیر تنشی روی گسل‌های تهران ایجاد نکرده است.

احمد صادقی در گفت‌وگو با ایسنا درباره زمین‌لرزه ۴.۲ ریشتری اخیر که در ساعت ۵۴ دقیقه بامداد استان‌های تهران و البرز را لرزاند، اظهار کرد: دقایقی پس از این زمین‌لرزه تمامی دستگاه‌های امدادی خدماتی و انتظامی به حالت آماده‌باش درآمده و آماده‌باش آنان همچنان ادامه دارد.

صادقی با بیان اینکه گزارش این دستگاه‌ها حاکی از این است که موردی از خسارت جانی و مالی در این زمین‌لرزه در تهران رخ نداده است، گفت: با این وجود تمامی دستگاه‌ها در آماده‌باش هستند.

وی اضافه کرد: با هماهنگی‌های انجام شده ازسوی مدیریت بحران از دستگاه‌هایی همچون مدیریت مصلی تهران، مدیریت ورزشگاه‌های بزرگ مانند آزادی و ... خواستیم تا درهای خود را به روی مردم باز کنند تا کسانی که وحشت از زلزله دارند، در این اماکن مستقر شوند.

photo5915548320837774457

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اضافه کرد: تمامی سوله‌های مدیریت بحران تهران نیز در آماده‌باش کامل هستند و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

صادقی درباره اینکه آیا زمین‌لرزه اخیر ربطی به گسل‌های تهران داشته یا موجب تحریک گسل‌های این شهر شده یا خیر؟ گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد این زلزله ربطی به گسل‌های تهران نداشته و تنشی نیز بر روی این گسل‌ها ایجاد نکرده است.

صادقی از شهروندان خواست که آرامش خود را حفظ کنند و در عین هوشیاری در برابر زلزله، نگرانی و ترسی نداشته باشند.

photo5915489475490851372