علی جنتی به میدان آمد

کدخبر: 196966
روزنامه آرمان : رئیس دفتر رئیس جمهور در حکمی دکتر علی جنتی را به عنوان «مشاور رئیس دفتر رئیس جمهور و سرپرست نهاد» منصوب کرد.

متن حکم محمود واعظی به این شرح است: «جناب آقای دکتر علی جنتی، با سلام؛ با توجه به تعهد، تخصص و تجارب ارزشمند و مدیریتی جنابعالی، به موجب این حکم به عنوان «مشاور رئیس دفتر رئیس جمهور و سرپرست نهاد » منصوب می‌شوید. ان‌شاءا... با بهره‌مندی از نظرات راهگشای جنابعالی، شاهد برنامه‌ریزی هرچه موثرتر در تحقق اهداف و ماموریت‌های این حوزه باشیم. امید است با عنایت الهی و تشریک مساعی سایر همکاران و واحدهای ذی‌ربط و با رعایت اصول قانونمداری، اعتدالگرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در انجام هرچه موثرتر امور محوله موفق و موید باشید. محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور». 29 مرداد سال جاری بود که رئیس‌ جمهور در حکمی محمود واعظی را به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری منصوب کرد.

خشم دلواپسان

در دولت دوازدهم جنتی پذیرای سمت رسمی نشد و ترجیح داد در نقش‌های غیررسمی به همکاری با دولت دوازدهم بپردازد. در دولت یازدهم گره‌های زیادی در کار جنتی که مدتی بر کرسی وزارت ارشاد نشسته بود، ایجاد کردند و خودش می‌گوید: «اکثریت افرادی که انتقاد یا تخریب می‌کنند اهداف سیاسی دارند چون سیاست‌های این دولت را نمی‌پسندند و می‌خواهند سیاست‌های دولت گذشته استمرار داشته باشد.» و البته در سطحی وسیع‌تر درباره مخالفان دولت توضیح داده بود‌: «من اطلاع دقیق دارم که چه کسانی در چه نهادهایی تمام انرژی‌شان را گذاشته‌اند تا دولت را تخریب کنند.

عده‌ای در بخش اقتصادی فعالیت می‌کنند تا هرجا ضعف اقتصادی ببینند آن را برجسته و دولت را تخریب کنند. در حوزه سیاست داخلی و خارجی هم به همین ترتیب است و بحث‌هایی که این روزها می‌بینید در مورد برجام می‌شود نمونه بارز این مساله است.» در شهریور ماه سال جاری بود که حسن روحانی در حکمی حسام‌الدین آشنا و علی جنتی را برای یک دوره دوساله به عنوان «نماینده رئیس‌جمهور در شورای نظارت بر سازمان صداوسیما» منصوب کرد.

همین انتصاب هم مورد اعتراض دلواپسان قرار گرفت چنان‌که «جهان‌نیوز» نوشت: «علی جنتی، وزیر ارشاد برکنارشده دولت یازدهم بود که رضا صالحی امیری جانشین وی شد. استعفای شبیه به برکناری جنتی در آن زمان حرف و حدیث‌های زیادی به‌وجود آورد و رسانه‌های اصلاح‌طلب هر کدام سعی کردند از این موضوع بهره‌برداری سیاسی به نفع جناح خود و دولت‌ ببرند و این استعفا را به کنسرت‌ها که دوقطبی مطلوب دولت بود بچسبانند.

مظلوم‌نمایی‌هایی نیز در این راستا به نفع دولت شکل گرفت که اینگونه وانمود می‌کرد که دولت تحت فشار است». هرچند که بعدها همین روزنامه‌ها موارد دیگری برای استعفا اعلام کردند و احمد نقیب‌زاده فعال اصلاح‌طلب از برکناری و نه استعفای جنتی سخن گفت و بیان داشت: «اگر مردم از پشت پرده برکناری ایشان مطلع شوند از آقای روحانی به دلیل قاطعیت در این زمینه تشکر خواهند کرد.» با همه این جار و جنجال‌ها امروز شاهد حکم انتصاب رئیس‌جمهور و اعتماد وی به علی جنتی هستیم.

این موضوع سوال اساسی ایجاد می‌کند که اگر ماجرای استعفا درست نبود، چرا جنتی مجبور به استعفا شد؟ سوال دیگر اینکه اگر مساله درست بوده مگر می‌شود فردی که چنین کارنامه‌ای دارد را برای نظارت بر یکی از فرهنگی‌ترین نهادهای کشور منصوب کرد؟» اما جنتی با بی‌محلی به این دلواپسان بهترین پاسخ را به آنها داد.

 

تیتر یک
  • گزارش عملیات بازار باز روز چهار شنبه ۸ بهمن

    در روز چهارشنبه ۸ بهمن ۳ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان نقدینگی به بانکها تزریق کرده و ۴ هزار و ۵۹۰ میلیارد تومان نیز به…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید