کدخبر: ۱۹۷۳۸۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پیش بینی آینده طارمی در قطر

مهدی طارمی می‎تواند برای جدایی‌اش از پرسپولیس و رفتن به الغرافه ده‌ها دلیل و بهانه و انگیزه بتراشد. گرفتن پول خوب، تکراری شدن فضای فوتبال ایران، اختلاف با مدیران و سرمربی باشگاه، بی‌انگیزگی در پرسپولیس و دلایل دیگر. اما اگر او به فکر پیشرفت و بالا رفتن سطح فنی فوتبالش بوده، احتمالا مسیر اشتباهی را انتخاب کرده است. این را مرور سرنوشت سایر بازیکنانی که به قطر رفتند نشان می‌دهد.

در چند سال اخیر بیش از 10 بازیکن ایرانی به فوتبال قطر رفتند و همه آنها بدون استثنا از «پیشرفت» به عنوان یکی از دلایل لژیونر شدن خود در قطر نام بردند. اما اتفاقی که برای بیشتر آنها بعد از بازی در قطر افتاد هیچ نشانی از موفقیت و پیشرفت نداشت. بازیکنانی مثل مجتبی جباری، محمدرضا خلعتبری، آندرانیک تیموریان، رحیم زهیوی، مهرداد پولادی و ... در اوج دوران بازی خود به قطر رفتند تا بلکه راهی برای حضور در فوتبال اروپا پیدا کنند اما برای هیچ یک از آنها چنین اتفاقی نیفتاد. تنها رضا قوچان‌نژاد بود که بعد از جدایی از الوکره قطر به تیم سابقش در هلند بازگشت و خوش درخشید. البته مسعود شجاعی هم بعد از جدا شدن از الغرافه به پانیونیوس یونان رفت و ستاره این تیم شد. این دو بازیکن البته قبل از بازی در قطر، تجربه بازی در اروپا را داشتند و تا حدودی شناخته شده بودند و همین به بازگشت آنها به اروپا کمک کرد اما هیچ بازیکنی پس از جدایی از فوتبال ایران و کوچ به فوتبال قطر، موفق به حضور در فوتبال اروپا نشده است. برعکس، تعدادی از آنها مثل خلعتبری و زهیوی به شدت افت کردند و حتی در فوتبال ایران هم ضعیف‌تر از گذشته خود ظاهر شدند. مهرداد پولادی هم که بعد از بازی در الشحانیه قطر، به تایلند رفت و امروز از او کوچکترین خبری در دست نیست.

این وضعیت می‌تواند برای طارمی هم تکرار شود. او مثل قوچان‌نژاد و شجاعی تجربه بازی در اروپا را ندارد که بتواند بعد از بازی در قطر دوباره به قاره سبز برگردد. به همین دلیل نه او و نه ما نباید امیدوار به موفقیت و پیشرفت او در قطر و رسیدنش به اروپا باشیم. در خوشبینانه‌ترین حالت او چند سالی در قطر می‌ماند و مثل جباری و منتظری با کوله‌باری از پول! و بدون هیچ پیشرفت خاصی به ایران برمی‌گردد و سال‌های آخر فوتبالش را در پرسپولیس می‌گذراند!