کدخبر: ۲۰۰۲۰۴ لینک کوتاه

در جنگ سوم با لبنان هزاران موشک روانه اسرائیل می شود

انتخاب: سایت آمریکایی المانیتور گزارشی از بن کاسپیت تحلیلگر مسائل اسرائیلی تحت عنوان «اسرائیل افکار عمومی را برای جنگ سوم علیه لبنان آماده می‌سازد» منتشر کرد.

این تحلیلگر در گزارش مذکور پرسش های زیر را مطرح کرد: جنگ میان لبنان و اسرائیل کی به وقوع می پیوندد؟ با توجه به اظهارات اخیر سران تل آویو علیه لبنان چه کسی آغازگر این جنگ خواهد بود؟ اگر این جنگ رخ بدهد جبهه شمالی یعنی لبنان و حزب الله و سوریه را شامل می شود؟

کاسپیت در این گزارش تاکید کرد: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی که روز دوشنبه به روسیه سفر کرد و با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور دیدار کرد، علاقمند بود این پیام را به طرف روسی بدهد و آن اینکه در صورت عدم تحرک روسیه برای جلوگیری از نفوذ ایران در سوریه و لبنان، این رژیم یک تنه وارد عمل می شود.

این تحلیلگر اذعان کرد: نتانیاهو پیش بینی نمی کند که پوتین ایرانی ها را از منطقه بیرون کند، بلکه امکان دارد امور را برای آنان سخت کند، زیرا تل آویو از روسیه خواسته است که جلوی تحرکات ایران را بگیرد. 

وی خاطرنشان ساخت که اسرائیل از مرحله تهدیدات پنهان وارد مرحله تهدیدات آشکار شده است.

بن کاسپیت برای اثبات این مساله (تهدیدات آشکار اسرائیل) به اظهارات اخیر آویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم اشغالگر قدس استناد کرد که گفته بود "ما از مساله کارخانه موشک سازی در لبنان اطلاع داریم و از تمامی اهرم های فشار برای جلوگیری از فعالیت این کارخانه استفاده خواهیم کرد، ما درصدد ممانعت از تثبیت جای پای ایران در سوریه هستیم.» 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، وی همچنین برای اثبات این مساله به مقاله ژنرال رونین ملینسا سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی استناد کرد، ملینسا در این مقاله به حزب الله، ایران و ساکنان جنوب لبنان درباره اینکه حمله اسرائیل در آینده منجر به یک رویارویی خطرناک شود، هشدار داد.

وی با بیان اینکه اسرائیل نگران تکرار سناریوی جنگ اکتبر است، افزود که اسرائیل در جریان این جنگ اقدام مصر به انتقال سامانه ضد موشکی پیشرفته اتحادیه جماهیر شوروی به پشت خطوط مورد توافق پس از جنگ فرسایشی 1967 را نادیده انگاشت. 

کاسپیت تصریح کرد که این امر سران تل آویو را با یک مشکل مواجه می سازد، زیرا هرگونه حمله برای جلوگیری از تثبیت جای پای ایران در سوریه، کل منطقه را به آتش می کشد و موجب شلیک هزاران فروند موشک به اهداف راهبری اسرائیل می شود.