کدخبر: ۲۰۰۳۷۴ لینک کوتاه

فرار کشورهای مختلف از میزبانی فوتبال ایران

فارس:به نظرمی‌رسد سعودی‌ها با لابی در AFC به دنبال این هستند تا تیم‌های ایرانی را مجبور کنند درعمان میزبان نمایندگان کشورشان باشند.

مناقشه ایران با عربستان بابت میزبانی تیم‌های ایرانی مقابل تیم‌های سعودی وارد فازهای جدیدتری شده است. سعودی‌ها که تاکنون موفق شدند مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا را بابت عدم حضور در ایران برای برگزاری مسابقات نمایندگان‌شان در لیگ قهرمانان آسیا متقاعد کنند این بار پا را فراتر گذاشته و با لابی در AFC همانطور که روز گذشته در رسانه‌های سعودی و حتی قطری مطرح شد میزبانی تیم‌های ایرانی را مقابل تیم‌های کشورشان در ورزشگاه سیب عمان نهایی کردند!

نکته عجیب اینجاست که تیم‌های ایرانی یعنی استقلال وتراکتورسازی برای میزبانی مقابل تیم‌های عربستانی کشورهایی نظیر ترکمنستان، قرقیزستان و قطر را پیشنهاد داده بودند اما AFC با برگزاری بازی‌ تیم‌های ایرانی به عنوان میزبان در عمان موافقت کرده است. البته هنوز مرجع رسمی AFC این خبر را اعلام نکرده است اما تمام شواهد و قرائن پیداست که سعودی‌ها به هدف خود نزدیک شده‌اند.

مسئولان فدراسیون ترکمنستان و قرقیزستان با برگزاری بازی‌های تیم‌های ایرانی به عنوان میزبان در کشورشان مخالفت کردند. طبق آخرین رایزنی‌هایی که مسئولان فدراسیون فوتبال با آنها داشته‌اند با پاسخ منفی روبرو شده‌اند. باشگاه استقلال از مدت‌ها قبل درخواست میزبانی در ترکمنستان را کرده بود اما در اقدامی عجیب فدراسیون این کشور پاسخ آبی‌ها را نمی‌داد اما با رایزنی فدراسیون برای کسب پاسخ از سوی ترکمن‌ها در نهایت با پاسخ منفی مواجه شدند.

ترکمنی‌ها با بهانه اینکه زمین‌های فوتبال این کشور مصنوعی نیست و ورزشگاه‌هایشان گنجایش هوادار زیاد را ندارد اجازه ندادند تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا میزبان تیم‌های عربستانی شوند. پیش از این قرقیزستان با این دلیل که زمین‌هایشان یخ زده پاسخ منفی به ایرانی‌ها داده بودند.

اینطور که به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال به دنبال این است تا به صورت رسمی به تصمیم AFC اعتراض کند. البته فدراسیون برای اعتراض به تصمیم AFC و کوتاه کردن دست سعودی‌ها برای انتخاب محل میزبانی تیم‌های ایرانی به دنبال این است که با مستندات کافی و دست پر اقدام به اعتراض کند.

باید دید فدراسیون فوتبال دراین ماجرا که حق طبیعی باشگاه‌های ایرانی است تا محل میزبانی را خودشان انتخاب کنند می‌تواند این حق را بگیرد یا خیر؟ باشگاه‌های ایرانی پس از پاسخ منفی ترکمنستان و قرقیزستان به دنبال این هستند تا در قطر میزبان تیم‌های سعودی باشند و قطر کشوری است که این روزها میانه خوبی با عربستانی‌ها ندارد و به تازگی هم قطری‌ها در AFC موفق شدند رای را به نفع خود صادر کنند و سعودی‌ها را مجبور کردند برای بازی مقابل تیم‌های قطری به این کشور بیایند.