دستگیری برخی فعالان محیط زیست/ یک خودکشی در زندان

کدخبر: 201340
روزنامه آرمان: 21 بهمن سایت دادسرای عمومی و انقلاب تهران نوشت: دادستان تهران از شناسایی و دستگیری چند متهم مرتبط با یک پرونده جاسوسی خبر داد. جعفری دولت‌‌آبادی در خصوص اقدامات متهمان پرونده گفت: «این افراد در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط‌زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی کشور در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند که با هوشیاری و رصد اطلاعاتی یکی از نهادهای امنیتی کشور، دستگیر و توسط دادستانی تهران بازداشت شده‌اند.»

رئیس دادگستری استان تهران نیز بازداشت برخی از فعالان محیط‌زیست به‌علت ارائه اطلاعات به بیگانگان را تایید کرد. غلامحسین اسماعیلی افزود: چون هنوز پرونده در مرحله اولیه تحقیقات است؛ اطلاع‌رسانی در این‌باره موکول می‌شود به زمانی که تحقیقات تکمیل شود. ان‌شاءا... پس از کامل شدن تحقیقات، اطلاع‌رسانی انجام خواهد شد.

رئیس دادگستری استان تهران افزود: جمعی از کسانی که اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کردند و به بیگانگان می‌دادند، شناسایی شدند و برخی‌ دستگیر شدند و برخی‌ هم ممکن است در آینده دستگیر شوند. پرونده در مرحله اولیه است و جزئیات قابل بیان نیست. از سوی دیگر عضو فراکسیون محیط‌زیست مجلس اعلام کرد بعد از شنیدن اخبار مختلف درباره بازداشت فعالان محیط‌زیست در حال پیگیری وضعیت این بازداشت‌ها است.

فریده اولاد قباد به «اعتمادآنلاین» گفت: «بعد از شنیدن اخبار مختلف درباره بازداشت فعالان محیط‌زیست پیگیری‌های مختلفی داشتم. تلاش کردم با مسئولان سازمان محیط‌زیست ارتباط بگیرم و با مدیرکل امور مجلس این سازمان در این‌باره صحبت کردم. در تلاشم تا با معاون پارلمانی سازمان محیط‌زیست نیز در این‌باره صحبت کنم.»

اولاد قباد افزود: «من وضعیت بازداشتی‌ها را از تشکل‌های فعال محیط‌زیست نیز پیگیری خواهم کرد.» همچنین معصومه ابتکار که در دولت قبل رئیس سازمان محیط‌زیست بود، در پاسخ به این سوال که به‌نظر شما علت دستگیری برخی فعالان محیط‌زیست و مرگ یکی از این افراد در بازداشتگاه چیست، تصریح کرد: ترجیح می‌دهم در حال حاضر اظهارنظری در این‌باره نداشته باشم اما به‌شدت نگران هستم.

یک خودکشی

اما خبر دیگری هم رسید و آن هم خودکشی یکی از بازداشت شدگان بود. کاووس سیدامامی دکتر جامعه‌شناسی از دانشگاه اورگان و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) بود. کتاب اخلاق و محیط‌زیست: رهیافتی اسلامی (گردآورنده)، کتاب پژوهش در علوم سیاسی: رویکردهای اثبات‌گرا، تفسیری، و انتقادی (تألیف)، کتاب تحقیق در رسانه‌های جمعی (ترجمه)، کتاب اسلام در اروپا: سیاست‌های دین و امت (ترجمه) از جمله تالیفات او بوده است.

دادستان تهران دیروز در پاسخ به این سوال که آیا فرد بازداشتی که فعال محیط‌زیست بوده در زندان خودکشی کرده است و آیا ارتباطی با پرونده دستگیری جاسوسان دارد یا خیر، گفت: «این فرد یکی از همان متهمان بوده است و با توجه به اینکه می‌دانسته است هم اعترافات زیادی علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته، متاسفانه در زندان دست به خودکشی زده است.» رامین سیدامامی در صفحه اینستاگرامش نوشت: خبر مرگ پدرم کاووس سیدامامی برایم باورکردنی نیست. در۴ بهمن دستگیر شد و ناگهان مادرم را جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ احضار و می‌گویند خودکشی کرده... هنوز باور نمی‌کنم و باور نمی‌کنیم.

واکنش‌ها به مرگ سیدامامی

محمود صادقی در واکنش به فوت کاووس سیدامامی با بیان اینکه افراد بازداشت‌شده از نخبگان محیط‌زیست ایران هستند و روی پروژه حفظ یوزپلنگ ایرانی کار می‌کردند، گفت: اگر این افراد سنگین‌ترین اتهام را هم داشته باشند، باز هم مسئولیت حفظ جان متهمان برعهده دستگاه قضائی است. حتی در قانون اساسی متهمی که به حکم قانون محکوم می‌شود در پناه قانون است و در حدود قانون با او برخورد می‌شود.

ایلنا نوشته است که محمود صادقی از نمایندگان مجلس هم درباره دستگیری ۷ نفر از فعالان محیط‌زیست و فوت کاووس سیدامامی (جامعه‌شناس و استاد دانشگاه امام صادق) در بازداشتگاه گفت: «از صبح 21 بهمن با واسطه بستگان این افراد در جریان این موضوع قرار گرفتم و به‌طور دائم پیگیر این قضیه بودم و با معاون پارلمانی وزیر اطلاعات درباره آن صحبت کردم.» او با بیان اینکه در ادامه پیگیری‌هایش با آقای علوی نیز تماس گرفته اما متاسفانه برخلاف معمول هیچ ‌پاسخی دریافت نکرده، خاطرنشان کرد: همچنین با سردار جوکار در این‌باره صحبت کردم و سردار قول پیگیری این موضوع را داد اما تا پایان شب پیام داد که هیچ‌اخباری در این رابطه دریافت نکرده است.

صادقی با بیان اینکه دو نقل درباره فوت آقای سیدامامی وجود دارد، تصریح کرد: اینطور که گفته شده با خانواده این استاد دانشگاه امام صادق تماس گرفته شده و اعلام کردند که آقای سیدامامی خودکشی کرده‌اند. نقل دیگر هم این است که این جامعه‌شناس به‌دلیل ایست قلبی جان خود را از دست داده است. او با بیان اینکه متاسفانه نتوانسته در رابطه با فوت آقای سید‌امامی از مراجع‌ ذیربط اطلاعات دقیق به دست آورد، تاکید کرد: آقای سید‌امامی جامعه‌شناس و استاد دانشگاه امام صادق بود.

نماینده مردم تهران خاطرنشان کرد: اکثر افرادی که بازداشت شده‌اند از نخبگان محیط‌زیست ایران هستند و روی پروژه حفظ یوزپلنگ ایرانی کار می‌کردند البته از گذشته درباره ان‌جی‌او این افراد در برخی از رسانه‌ها مانند تسنیم و کیهان بعضی شبهه‌‌افکنی‌هایی مطرح شده بود به‌ویژه‌ درباره آقای طاهباز که اسپانسر این مجموعه بود. این فرد دوتابعیتی بوده و از این جهت از قبل هم شبهاتی مطرح شده بود. صادقی گفت: حتی اگر یکی از این اشخاص دوتابعیتی بوده یا مشکلی داشته، نمی‌توان این موضوع را به همه افراد آن مجموعه تعمیم داد. دادستانی و مقامات قضائی در این‌باره توضیح دهند که همه این مسائل نیز به فرض صحت نمی‌تواند توجیه‌گر مرگ یکی از بازداشت‌شد‌گان باشد.

این نماینده مردم خاطرنشان کرد: فردا در مجلس قاعدتا پیگیر این موضوع هستیم و باید حداقل از طریق مجلس چند وزیر مورد سوال قرار بگیرند. حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور نیز چنین به درگذشت کاووس سید امامی در زندان واکنش نشان داد و نوشت: «نه جامعه شناسان دین خودکشی می‌کنند نه حامیان حیات وحش» انجمن جامعه شناسان ایران هم در اطلاعیه‌ای آورد: «خبر درگذشت استاد فرهیخته و گرانقدر دکتر کاووس سیدامامی، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع)، همه دوستان، همکاران و دانشجویان این فرزانه بزرگوار را در بهت و حیرت و اندوه عمیق فرو برده است و اجتماع علمی علوم سیاسی و جامعه‌شناسی و فعالان محیط‌زیست را داغدار و ماتم زده کرده است. شادروان سیدامامی از کنشگران فعال انجمن جامعه‌شناسی ایران، عضو کمیته روابط بین‌الملل و گروه جامعه‌شناسی دین بود و به شهادت همه کسانی که با این بزرگمرد سروکار داشته‌اند، علاوه بر دانش عمیق، اخلاقی نیکو و آرامشی مثال زدنی داشت. به همین دلیل، اخبار منتشرشده درباره وی در باور نمی‌گنجد و انتظار می‌رود مسئولان امر درباره این ضایعه دردناک پاسخگو باشند و به افکار عمومی توضیح دهند.»

تکذیب بازداشت مدنی

اگرچه محمود صادقی خبر داد که کاوه مدنی (معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط‌زیست) بازداشت شده و توضیح داد که «در پی تماسی با آقای کلانتری (رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست)، ایشان گفتند که آقای مدنی نیز بازداشت شده‌اند» اما دیروز روابط عمومی سازمان محیط‌زیست بازداشت کاوه مدنی، معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط‌زیست را تکذیب و اعلام کرد: این خبر صحت ندارد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما