کدخبر: ۲۰۲۵۴۵ لینک کوتاه

اندروید جدید جاسوسی از دوربین را غیرممکن می‌کند

بسیاری از بدافزارها و ویروس‌های گوشی‌های هوشمند با هدف فعال کردن مخفیانه دوربین گوشی همراه و جاسوسی از کاربران طراحی می‌شوند. اما نسخه جدید اندروید جلوی وقوع این مشکل را می‌گیرد.

با توجه به افزایش نگرانی‌های کاربران در این زمینه گوگل تصمیم گرفته برای مقابله با این نوع سوءاستفاده‌های خطرناک وارد عمل شود. این شرکت می‌گوید اندروید پی را به گونه‌ای طراحی کرده که برنامه‌های خرابکار نمی‌توانند دوربین و میکروفن آن را مخفیانه روشن کنند. در صورتی که برنامه‌ای بدون اجازه کاربر دوربین گوشی را روشن کند، اندروید آن را از کار می‌اندازد و پیام خطایی را برای فرد نمایش می‌دهد. همچنین دستکاری اندروید پی برای روشن کردن مخفیانه میکروفن گوشی و ضبط صدا در پس‌زمینه ناممکن می‌شود.

 البته اندرویدپی جلوی فعالیت برنامه‌های ضبط صدا را که از سوی کاربران فعال شوند نمی‌گیرد. اندروید پی هنوز به‌طور رسمی عرضه نشده و زمان به بازار آمدن دقیق آن مشخص نیست. اما گوگل وعده داده که با استفاده از این سیستم عامل حریم شخصی کاربران به‌طور کامل محفوظ خواهد ماند. در حال حاضر تعدادی از توسعه‌دهندگان به‌طور خصوصی در حال بررسی امکانات اندروید پی هستند.