کدخبر: ۲۰۳۶۴۵ لینک کوتاه

دور جدید فشار اسرائیل برای تحریم موشکی ایران

یک رسانه آمریکایی گزارش داده رژیم صهیونیستی به‌عنوان یکی از درخواست‌ها برای به گفته این رسانه «اصلاح» توافق هسته‌ای ایران (برجام) خواستار اعمال محدودیت‌ها و تحریم‌های جدید علیه مجموعه‌ای از موشک‌های ایرانی با برد بالای ۱۸۰ مایل (۳۰۰ کیلومتر) است.

 به گزارش تسنیم، به نوشته وب‌گاه «آکسیوس» رژیم صهیونیستی همچنین خواستار آن است که این محدودیت‌ها برای موشک‌های نقطه‌زنی که ایران برای حزب‌الله ارسال می‌کند نیز اعمال شوند.

مقام‌های اسرائیلی می‌گویند بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی این موضوع را در دیدار روز دوشنبه خود با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مطرح خواهد کرد. ترامپ به کنگره آمریکا و آلمان، انگلیس و فرانسه به‌عنوان سه کشور اروپایی طرف برجام ضرب‌الاجل داده حداکثر تا ۱۲ ماه مه توافق هسته‌ای برجام را مطابق میل او اصلاح کنند.

او گفته در صورتی که این اتفاق نیفتد، کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در سفر به انگلیس از تشکیل یک کارگروه مشترک آمریکایی-اروپایی با هدف رایزنی درباره اجابت مطالبات ترامپ درباره برجام و اصلاح آن خبر داد. در هفته‌های گذشته، دو دور مذاکرات میان دیپلمات‌های ارشد چهار کشور در لندن و پاریس برگزار شده است. قرار است هفته آینده هم نشستی در برلین برگزار شود.

رژیم صهیونیستی در این گفت‌وگوها نماینده ندارد؛ اما چهار کشور آن را از نتایج گفت‌وگوها مطلع می‌کنند.  مقام‌های رژیم صهیونیستی به آکسیوس گفتند: تل‌آویو از رایزنی‌های میان نمایندگان آمریکا و اروپا و احتمال اعمال تحریم‌ علیه موشک‌های با برد بالای ۱۲۰۰ مایل (۲۰۰۰ کیلومتر) متعجب شده است. رژیم صهیونیستی می‌گوید در نظر گرفتن چنین تحریم‌هایی به معنی محدود کردن برد موشک‌ها به مناطقی که در اروپا و آمریکا در تیررس موشک‌های ایران قرار می‌گیرند، خواهد بود و نگرانی‌های این رژیم را درباره موشک‌های برد کوتاه و متوسط ایرانی که می‌توانند مستقیما از ایران یا لبنان و سوریه اسرائیل را هدف قرار دهند، در نظر نگرفته است.

یک مقام ارشد صهیونیست به آکسیوس گفت: اسرائیل نگرانی‌های خود را به نمایندگان آمریکا و کشورهای اروپایی منتقل کرد و از آنها خواست در هر اصلاحیه بر برجام یا توافق مکمل بر آن، تحریم‌ها و محدودیت‌هایی برای آزمایش و اشاعه موشک‌های با برد بالای ۱۸۰ مایل و با قابلیت حمل کلاهک‌های ۱۱۰۰ پوندی یا بیشتر در نظر گرفته شوند. اروپایی‌ها با درخواست اسرائیل مخالفت کرده و به آن به دیده ظن نگاه می‌کنند. آنها می‌گویند که اسرائیل در تلاش است مسائل غیرهسته‌ای را وارد گفت‌وگوها کند. آنها معتقدند که تحریم‌های جدید باید تنها علیه موشک‌های بالستیکی اعمال شوند که قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای دارند.