کدخبر: ۲۰۵۲۶۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ایستگاه فضایی چینیی 13 فروردین به زمین سقوط می‌کند؟ آیا فاجعه‌ای در راه است؟

آژانس فضایی اروپا خبر داد

ایستگاه فضایی چینیی ۱۳ فروردین به زمین سقوط می‌کند؟ آیا فاجعه‌ای در راه است؟

روزنامه انگلیسی دیلی میل به نقل از آژانس فضایی اروپا جمعه شب گزارش داد: «تیانگانگ-۱» نخستین ایستگاه فضائی چین از کنترل خارج شده و به سوی زمین در حرکت است، موضوعی که می تواند خبر از وقوع یک فاجعه زودهنگام دهد.

به گزارش اسکای نیوز که این گزارش را بازنشر کرده است، آژانس فضایی اروپا اعلام کرد که «تیانگانگ-1» در روزهای 30 مارس تا 2 آوریل (10 -13 فروردین 97) به نیمه کره شمالی زمین خواهد رسید.

برآوردهای گذشته نشان می دهد که این ایستگاه دارای مواد بسیار خطرناک سمی است که در 3 آوریل وارد مدار زمین خواهد شد و در نیویورک یا برخی از کشورهای جنوب اروپا سقوط خواهد کرد.

کارشناسان هنوز نمی توانند زمان و مکان فرودآمدن این ایستگاه فضایی و برخورد آن با زمین را تعیین کنند، چرا که این ایستگاه با یک چرخ می تواند با شهرهای پرجمعیتی چون بارسلونا، پکن، شیکاگو، استانبول، رم و تورنتو آمریکا برخورد کند.

این ایستگاه یک مخزن «هیدرازین» مایع بی رنگ بسیار خطرناک با خود دارد که به عنوان سوخت ایستگاه مورد استفاده قرار می گرفته است. این ماده منجر به سردرد، سوزش چشم و حلق می شود و در رشد تومورهای سرطانی موثر است. 

به گزارش ایرناآژانس فضایی اروپا برآورد دقیق سقوط این ایستگاه را بسیار متغیر می داند و کارشناسان آن هر دو روز یکبار، از زمان سقوط تیانگانگ-1 سخن می گویند.

ایستگاه فضائی چینی بیش از 8 تن وزن دارد و هنگام ورود به جو زمین بسیاری از اجزای آن براثر آتش گرفتن می سوزد، اما ترکش آن تا شعاع 100 کیلومتر مربع خواهد رسید.