کدخبر: ۲۰۶۹۴۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مدیرعامل شرکت فولاد سرمد ابرکوه:

فشار سیاستمداران اصفهانی، صنایع فولاد را از بندر به اصفهان برد

عباسقلی سمندریان با اشاره به اینکه آب انتقالی از اصفهان به یزد در صنایع فولاد مصرف می‌شود تصریح کرد: فولاد مبارکه اصفهان ابتدا قرار بود در بندرعباس تأسیس شود اما فشار نمایندگان و سیاستمداران اصفهانی که آن موقع فکر می کردند با این انتقال کار بزرگی برای منطقه‌شان کرده‌اند، به حاشیه زاینده رود منتقل شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تابناک عباسقلی سمندریان یک از مدیران  صنایع فولاد در مورد این سئوال که با توجه مشکل تأمین آب در فلات مرکزی چه ضرورتی دارد این صنایع اینگونه مکان یابی و تأسیس شوند گفت: این سئوال را باید از امثال آقای جهانگیری بپرسید اما من با شما موافق هستم. اگر بخواهیم آب را سامان دهی کنیم باید دست به سرمایه گذاری عظیم در این حوزه بزنیم که نمی زنیم. فولاد مبارکه اصفهان تا آنجا که من اطلاع دارم ابتدا قرار بود در بندرعباس تأسیس شود اما فشار نمایندگان و سیاستمداران اصفهانی که آن موقع فکر می کردند با این انتقال کار بزرگی برای منطقه شان کرده اند، به حاشیه زاینده رود منتقل شد.

سمندریان در مورد وضعیت کنونی فولاد سرمد ابرکوه و نحوه تأمین منابع آن گفت: ابتدا این را بگویم که بر خلاف تصور عمومی که می گویند آب شرکت فولاد ابرکوه از آب انتقالی اصفهان تأمین می شود، ما حتی یک قطره از این آب استفاده نمی کنیم و تمام آب فولاد سرمد از طریق چاه های منطقه تأمین می شود.

سمندریان با اشاره به اینکه توان مصرف آب این شرکت هر ثانیه 15 لیتر است اما ما 2.5 لیتر در ثانیه مصرف می کنیم ادامه داد: در تلاش هستیم که با سرمایه گذاری در بخش تصفیه فاضلاب شهر ابرکوه و بالا بردن کیفیت صنایع ضمن استفاده از آب فاضلاب مصرف را نیز از 2و نیم لیتر کاهش دهیم.

سمندریان در مورد این سئوال که  سال گذشته و در اوج بحران آب چرا دوباره شاهد بودیم که آقای جهانگیری در شهرستان اردکان کارخانه فولاد افتتاح کرد گفت: برای این کارخانه‌ها در سال‌های گذشته میلیاردها تومان هزینه شده است و حالا به این راحتی ها نمی توان از آن صرف نظر کرد. برای کارخانه فولاد اردکان هزینه های زیادی در بخش تصفیه آب فاضلاب شهر اردکان و استفاده آن در این کارخانه شده است. البته در حال حاضر آب این کارخانه از محل انتقال آب استان اصفهان تأمین می شود.

این موضوع که آب مورد استفاده صنعت فولاد ابرکوه یزد آب زیر زمینی است و آب مورد استفاده فولاد اردکان نیز از سرچشمه های کارون و زاینده رود تأمین می شود، موضوع نگران کننده ای است که مدیران بخش صنعت و متولیان آب باید پاسخگوی آن باشند.