کدخبر: ۲۰۷۸۳۲ لینک کوتاه

روزنامه صربستانی:

جهان در گروی ترامپ و پوتین است

اقتصاد نیوز: روزنامه پرس صربستان با اشاره به اینکه پس از اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای حمله به سوریه تنش میان روسیه و متحدان غربی آن آرام نگرفته، نوشت:جهان در گروی ترامپ و پوتین است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا ،این روزنامه روز جمعه نوشت: بحران سوریه به سمت پایان می رود. هرچند که در حال حاضر توافق برای صلح را به سختی می توان انتظار داشت، اما به نظر می رسد که ترامپ با تهدید پرتاب موشک به طرف نیروهای بشار اسد قصد دارد روسیه را به تغییر موضع خود مجبور کند تا توافق در مورد سوریه بدون اسد آغاز شود.

روزنامه پرس نوشت: دوشان یانیچ تحلیلگر صرب در گفت و گو با رونامه بلیتس چاپ بلگراد گفت که بحران کنونی امکان دارد به درگیری بزرگی تبدیل شود،اما چنین درگیری در جهت منافع روسیه نیست.

ترامپ با اعلام حمله موشکی به سوریه قصد دارد که وضعیت کنونی در این کشور را متوقف کند، اما در صورتی که حمله ای در کار باشد بصورت محدود خواهد بود، زیرا آمریکا قصد رویارویی با روسیه را ندارد.

این روزنامه نوشت، با این حال تحلیلگران معتقدند که ترامپ تا حدودی وضعیت کنونی را بر خود تحمیل کرده، زیرا باید به طریقی میلیارد ها دلار را که به بودجه نظامی آمریکا سرازیر کرده، توجیه کند. رئیس جمهوری آمریکا در عین حال همچنین کشورهای متحد خود را به افزایش بودجه نظامی فرا خوانده است.

پرس تصریح کرد: هیچکس علاقه ای به شروع جنگ جهانی سوم ندارد. با این حال تصمیم های ترامپ غیر قابل پیش بینی است و وضعیت به صورتی است که یک اشتباه کوچک می تواند به یک فاجعه بزرگ تبدیل شود. پیام ترامپ که هشداری به روس ها است مبنی بر «موشک ها وارد می شوند» بیانگر رفتاری است که شایسته شخصیتی در این سمت بزرگ نیست.

پرس نوشت: به نظر می رسد که ترامپ با چنین حرکاتی در فکر معامله است. در این میان روسیه فضای زیادی برای رها کردن وضعیت کنونی ندارد و نمی تواند عقب نشینی کند.