کدخبر: ۲۰۸۷۱۵ لینک کوتاه

ترامپ اخذ تایید کنگره برای حمله به سوریه را نپذیرفت

روزنامه نیویورک تایمز نوشت: مقامات دولتی و نظامی در واشنگتن اعلام کردند که پیش از حمله هوایی اخیر به سوریه، وزیر دفاع آمریکا از دونالد ترامپ خواست تایید کنگره را برای انجام این اقدام دریافت کند، اما وی آن را رد کرد.

به گزارش ایرنا، نیویورک تایمز در گزارش روز گذشته (سه شنبه) خود افزود: رئیس جمهوری آمریکا در حالی این درخواست جیمز متیس را رد کرد که خواهان یک پاسخ فوری و چشمگیر به حمله شیمیایی اخیر در سوریه بود.

این مقامات دولتی و نظامی آمریکا در ادامه تصریح کردند که ترامپ در پی این بوده ثابت کند در مورد تهدیدهایش عملگرا است، اما به او هشدار داده شد که یک پاسخ بیش از حد خصمانه خطر آغاز رویارویی گسترده تر با روسیه را خواهد داشت.

به نوشته روزنامه آمریکایی، رد درخواست متیس از سوی ترامپ نشانه ای از اختلاف میان رئیس جمهوری و وزیر دفاع است.

روز گذشته متیس و همچنین ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پشت درهای بسته کنگره درباره حمله موشکی و هوایی اخیر تحت امر واشنگتن به سوریه توضیح دادند.

باربارا لی یکی از نمایندگان دمکرات با تاکید بر غیرقانونی بودن حملات هوایی اخیر به سوریه گفت: زمانی که موضوع مسئولیت کنگره در مورد به راه انداختن جنگ مطرح می شود، ما می خواهیم مقابل این رئیس جمهوری و هر رئیس جمهوری دیگری بایستیم.

نیویورک تایمز ادامه داده است: گرچه متیس برای متقاعد کردن ترامپ برای کسب تایید کنگره در حمله به سوریه شکست خورد، اما در محدود کردن حمله ها به سه هدف که خطر درگیر کردن نیروهای روسی را نداشته باشد، موفق بود.

شماری از مقامات آگاه آمریکایی اعلام کردند که متیس پیش از این حمله موشکی همواره تلاش کرده بود دولت ترامپ برای حمله به سوریه تاییدیه کنگره را بگیرد.

آمریکا و کشورهای غربی به دنبال شکست تروریست ها در غوطه شرقی با ادعای استفاده از تسلیحات شیمیایی در دوما با انتشار موجی از اخبار گمراه کننده سوریه و روسیه را در این خصوص تهدید کردند.

به دنبال این تهدیدها آمریکا به همراه انگلیس و فرانسه صبح شنبه25 فروردین ماه برخی مناطق سوریه را هدف حمله موشکی و هوایی قرار داد.

سوریه از هشت سال پیش درگیر بحران ناشی از حضور تروریست های مورد حمایت برخی کشورهای همسایه و برخی کشورهای عربی و غربی است .

دمشق در پی توافقی که در سال 2014 صورت گرفت، تمامی تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی تحویل داده بود و تاکنون هیچ مدرکی دال بر نقض تعهدات دمشق ارائه نشده است.