خانواده‌های کارکنان نفت‌کش سانچی: حقوق‌ ماراقطع کرده‌اند

کدخبر: 208767
اقتصادنیوز:‌در حالی که معاون دادستان کل کشور از پیگیری‌هایی در خصوص وضعیت خانواده‌های حادثه دیده سانچی و رفع مشکلات آنها خبر داده است، در مقابل وکیل این خانواده می‌گوید از سوی مقامات مسئول شرکت نفت‌کش قصور گرفته و حتی حقوق خانواده‎‌ها نیز قطع شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شهردارآنلاین  نفتکش سانچی ۱۶ دی ماه در آب‌های آزاد دچار حادثه شد که از زمان رخ دادن حادثه که هنوز علت دقیق آن توسط مسئولان به صورت شفاف اعلام نشده است، ۳۲ دریانورد آن که ۳۰ نفر ایرانی و دو نفر بنگلادشی بودند، مفقود شدند و پس از آنکه در یک هفته اول بعد از حادثه به خانواده‌ها اعلام شده بود که همه سرنشینان شناور نفتکش زنده هستند اما دیگر خبری از آنها در دسترس نیست و مسئولان با پاک کردن صورت مسئله سعی در آرام کردن خانواده‌ها دارند.

در آخرین واکنشی که مسئولان قضایی به پرونده حادثه سانچی داشتند محمد جواد حشمتی، معاون دادستان کل کشور با اعلام خبر اینکه هنوز علت این حادثه مشخص نشده است به خبرگزاری مهر گفت: «در خصوص آخرین وضعیت پیگیری دادستانی کل کشور در خصوص علت وقوع حادثه سانچی حسب دستور دادستانی کل کشور، معاونت حقوق عامه پیگیر علت این حادثه و مسائل مرتبط با آن شد و کارشناسی‌هایی در این رابطه صورت گرفته است اما هنوز علت اصلی وقوع این حادثه نهایی نشده است.

معاون دادستان کل کشور در امور حقوق عامه از پیگیری حقوق خانواده شهدای حادثه سانچی خبر داد و ادامه داد: «دادستانی به موضوع حمایت از خانواده‌ها، حق و حقوق و بیمه آنها و همچنین صدور گواهی فوت ورود کرد. موضوع خسارت و حقوق خانواده‌ها نیز به طور جدی پیگیری و بسیاری از مشکلات رفع شد و با این شرایط کار دادستانی کل کشور در این پرونده به پایان رسیده است.»

اما در مقایل رضا عبداللهی، وکیل خانواده سانچی بیانیه‌ای را خطاب به معاون دادستان کل کشور تنظیم و در اختیار شهردار آنلاین قرار داده است که متن آ در ادامه می‌خوانید:

معاون محترم دادستان کل کشور برادرواستاد ارجمند جناب آقای حشمتی با سلام وتحیات الهی

احتراما نظر به اینکه حضرت عالی به عنوان مدعی العموم از ابتدای حادثه سانچی ورود و اقدامات لازم را پیگیری نموده‌اید تا احتمالا حقوقی از آن خدمه خدوم ضایع نشود تشکر می‌نمائیم.

اما لازم می‌دانم بعنوان نماینده ۱۴ خانواده از خدمه سانچی مطالب را جهت استحضار و درخواست صدور دستورمقتضی به عرض برسانم که ان‌شالله پیگیری آن و باعث خوشنودی خدا و خانواده‌های بلاء تکلیف سانچی کرد.

درخصوص صدور گواهی فوت همان گونه که استحَضار دارید برابر قانون مدنی در زمان حادثه در بحر تا روشن نشدن وضعیت خدمه کشتی و رضایت اولیا دم اقدامی از سوی سازمان ثبت احوال متصور نیست حال باتوجه به اینکه این تعداد خانواده نیز تاکنون نسبت به حادثه و نوع وقوع جرم و همچنین دلایل و قرائن اعلامی از سوی متولیان امر در جلسه قانع نشده ومرک عزیزان خود را نپذیرفته‌اند.

2.از آنجایی که تعداد ۱۱ خانواده در خصوص وقوع حادثه به دادسرای ناحیه ۲۷ تهران در امور بین الملل طرح دعوی علیه کشورهای مشترک در حادثه نموده‌اند و اقدامات لازم در خصوص تحقیقات مقدماتی در حال پیگیری می‌باشد لذا تا اخذ نتیجه رسیدگی که مورد خواهان و شکات محترم است هرگونه تصمیم از سوی مسئولان امر باتوجه به اینکه گزارش حادثه از سوی سازمان بنادر دریانوردی به مجلس شورای اسلامی و خانواده خدمه و ملت شریف اعلام نشده معقول به نظر نمی‌رسد.

3.اولویت خانواده‌های محترم سانچی دریافت بیمه دیه و موارد مالی نبوده و نیست لذا اولویت اول تعیین تکلیف سرنوشت خود و یا پیکر خدمه کشتی خواهد بود که حضرت عالی اشرافیت دارید تا اکنون در این خصوص اقدام موثری که نتیجه بخش و با دلایل و قرائن باشد از سوی متولیان امر به خانوادهای خدمه داده نشده است.

حال باعنایت به اینکه از زمان حادثه تاکنون اقدام‌ماتی از سوی شرکت ملی نفتکش انجام ولی کافی نبوده اما قصور در خدمت رسانی به خانواده مِعظم این خدمه‌ها بر شما پوشیده نیست از جمله قطع حقوق ریالی و ارزی آنها عدم ارائه خدمات جانبی رفع مشکلات معیشتی تا جایی که حتی از خانواده خدمه طی تماس تلفنی با شرکت ملی نفتکش جهت ارائه خدمت و اسکان در تهران و حضور جهت پیگیری و تعیین تکلیف مسئولان محترم شرکت به علت طرح شکایت از ارائه خدمت خودداری نمودند.

جناب عالی با عنایت به اینکه در زمان حادثه برابر فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر به کارگیری همه امکانات در جهت ارائه خدمات به خانواده‌های خدمه سانچی روا نیست از کوچک ترین توقع سر باز زده و اعلام بی مسئولیتی نمایند زیرا آنها جوانان این میهن و در راه خدمت به اقتصاد کشور دچار حادثه گردیده‌اند.

لذا از محضر حضرت عالی و سایر مسئولان مملکتی تقاضا دارم تا دستور فرمائید اقدامات لازم را جهت روشن شدن وضعیت خدمه کشتی سانچی که همان برش زدن ساختمان و قسمت موتورخانه کشتی و خروج آن از آب و همچنین تفحص در آن هست را به انجام رساند کمال تشکر از محضر حضرت عالی و پیگیری آن مورد استدعاست.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما