کدخبر: ۲۰۸۹۵۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

روسیه دخالت های اسرائیل در سوریه را تحمل نخواهد کرد

اقتصاد نیوز : مسکو به تل آویو هشدار داد کهدیگر تحمل اقدامات نظامی این کشور پیرامون سوریه را نخواهد داشت.اقدامات مشکوکی که در هفته های اخیر علیه سوریه و ایران شکل گرفته بود، از نگاه روزنامه چاپ مسکو تردیدی باقی نگذاشته که اسرائیل بانی این اقدامات است.

 

تجاوزات نظامی آشکارتر اسرائیل به سوریه، مسکو که متحد نظامی دمشق و تهران بشمار می‌رود را در وضعیت دشواری قرار داده و به همین دلیل ارسال علائم برای تل آویو که اقدامات نظامی‌اش بیش از این تحمل نخواهد شد، آغاز شده است.

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو، امروز نوشته است: حادثه شلیک موشک از جنگنده‌های «ناشناس» به سمت تاسیسات نظامی در خاک سوریه که به ایران یا نیروهای جنبش حزب الله لبنان مربوط می‌شوند، بیشتر از گذشته شده است. اکنون کمتر کسی تردید دارد که این دستگاه‌های پرنده (چه هواپیما، چه پهپاد) متعلق به ارتش اسرائیل بوده و از سوی ستادکل نیروی هوایی اسرائیل هدایت می شوند و یکی از دلایل تایید کننده این مسئله، هدف قرار گرفتن یک جنگنده اسرائیلی از سوی پدافند هوایی ارتش سوریه در ماه فوریه گذشته است.

با این وجود رهبران سیاسی یا مقامات نظامی در تل آویو کمافی سابق این حقیقت را مورد تایید قرار نمی دهند. البته "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل بدون اعتراف به این مسئله، بطور کلی هشدار داده که تل آویو به هیچ وجه حضور نظامی ایران در نزدیکی مرزهای اسرائیل، از جمله در خاک سوریه را تحمل نخواهد کرد.

افزایش مداخله نظامی اسرائیل در سوریه برای روسیه دردسر ساز شده است

رهبران اسرائیلی بطور مرتب در گفت‌وگو با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه، از نگرانی‌های تل آویو در مورد تقویت حضور نظامی ایران در سوریه، صحبت می کنند. اوضاع از آن جهت مسکو را در شرایط بدی قرار می دهد که ایران به همراه دولت سوریه، متحدین مسکو در مبارزه با تروریسم در سوریه بشمار می رود و مشارکت نظامی مسکو با تهران و دمشق، ممکن است تهدیدی برای روابط نزدیک روسیه با اسرائیل باشد.

مشکل اینجاست که موفقیت‌های نظامی اتحاد سه جانبه «مسکو- دمشق-تهران» در سوریه در حقیقت باعث دخالت‌های غیرقابل اجتناب اسرائیل در روند اوضاع سوریه شده است و این مسئله از سوی اکثر مقامات تل آویو به منزله خطر «مرگ و زندگی» تلقی می شود.

به نوشته این روزنامه، به همین دلیل تماس‌ها بین رهبران روسیه و اسرائیل در رابطه با اوضاع سوریه در حال گسترش است و بدون تردید در دو سطح صورت می گیرد: تماس‌های علنی و مذاکرات غیرعلنی که محتوای آنها برای طرف‌های ثالث فاش نمی شود، ولی البته به آسانی و از طریق درز اطلاعات در رسانه‌های گروهی به آنها پرداخته می شود. یکی از این موارد این قضیه بود که روسیه از منهدم کردن هواپیمای «ناشناس» در آسمان سوریه که احتمالا اسرائیلی بوده، خودداری کرد. البته بعدا مشص شد که مسکو و تل آویو در این خصوص توافق کرده بودند که نه نظامیان روسی در این قضیه دخالت کنند و نه اجازه دهند ارتش سوریه این هواپیما را هدف قرار دهد.

مسئله دیگری که وضعیت را پیچیده کرده است، این است که برای مدت زمان زیادی طرف اسرائیلی موافقت کرده بود که هیچ مشکلی برای ارتش سوریه بوجود نیاورد و مواضعی نسبتا بی طرفانه در قبال دمشق اتخاذ کند. ولی اکنون که نیروهای دولتی سوریه ارتباط و همکاری نزدیکی با مشاورین نظامی ایرانی و نیروهای حزب الله لبنان دارند، مقامات تل آویو دیگر از اقدام نظامی آشکار علیه ارتش سوریه نیز خودداری نمی کند و این مسئله به اتحاد نظامی «دمشق-مسکو-تهران» آسیب می رساند و چنین اقدامی قطعا مورد رضایت طرف روسی قرار ندارد.

مسکو در قبال تهران در سوریه تعهداتی دارد که به آنها متعهد است

بدین ترتیب افزایش مداخله اسرائیل در سوریه مشکلی برای ارتش بشار اسد و متحدین آن، یعنی مسکو و تهران شده است، بخصوص برای روسیه که سعی دارد با تحمل برخی اقدامات اسرائیل، به روابطش با تل آویو نیز آسیبی وارد نشود.  

عجیب نیست که مقامات مسکو اخیرا به طور مرتب از «تجاوزات نظامی اسرائیل» در سوریه انتقاد می کنند. این مسئله می تواند ارسال علامت مشخصی برای تل آویو در مورد لزوم تغییر قواعد بازی در سوریه، طبق توافقات قبلی بین دو طرف باشد. واقعیت این است که روسیه از لحاظ امنیتی، مسئولیتی در قبال اسرائیل ندارد، ولی مسکو در قبال تهران، حداقل در عرصه سوریه، تعهداتی برعهده گرفته و مایل است همچنان به آنها پایبند باقی بماند.

در شرایط کنونی «صفحه شطرنج» مناقشه سوریه ممکن است با اقدام غیرقابل انتظار برخی نقش آفرینان (ازجمله گروه‌های مسلح مخالف) دچار تغییراتی شود. در چنین شرایطی روسیه که بعد از پایان بخش فعال مبارزه با تروریسم، سعی کرده دخالت نظامی خود در سوریه را کاهش دهد، دیگر سخت خواهد توانست کنار نشسته و متحدین نظامی خود، یعنی دمشق و تهران، را تنها بگذارد.