کدخبر: ۲۱۱۳۱۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
کاندولیزا رایس: خروج ترامپ از برجام پایان دنیا نیست

کاندولیزا رایس: خروج ترامپ از برجام پایان دنیا نیست

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه پیشین آمریکا با بیان این که خروج ترامپ از برجام پایان دنیا نیست، تأکید کرد: هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد ایران توافق هسته‌ای را نقض کرده است .

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا ، کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس نیوز درباره ادعای شب گذشته نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر این که ایران برنامه هسته‌ای تسلیحاتی دارد و آن را مخفی می‌کند، گفت: تاکنون شواهدی دال بر نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران مشاهده نشده است.

رایس در ادامه با ادعای اینکه ایران در اوایل سال ۲۰۰۰ انحرافاتی را در برنامه هسته‌ای‌ خود داشته است، گفت که درباره تلاش ایران برای ساخت کلاهک هسته‌ای در مکان‌های مخفیانه مشکوک است.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: من از همان ابتدا نسبت به مکانیزم راستی‌آزمایی در ایران نگران بودم. سیستم راستی‌آزمایی در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نیز ضعیف است و این موضوعی است که باید مورد نگرانی باشد؛ چرا که این توافق به ایران اجازه می‌دهد پس از یک بازه زمانی دست به گریز هسته‌ای بزند.

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در پاسخ به سوالی درباره تهدید رئیس‌جمهوری این کشور برای خروج از برجام با بیان این که از همان ابتدا با امضای توافق مخالف بوده است، اظهار داشت: این دولت نیز به شدت با توافق مخالف است اما من فکر نمی‌کنم خروج از آن پایان دنیا باشد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که مذاکرات میان روسای جمهور آمریکا و فرانسه به تقویت توافق هسته‌ای منجر شود؛ چرا که این دولت از ابتدا نسبت به توافق نگران بود و دلایلی هم برای این نگرانی وجود دارد.

این ادعای بی‌اساس در حالی از سوی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مطرح شده است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (سه‌شنبه) با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد که هیچ شواهدی دال بر نظامی بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۰۹ وجود ندارد.

وزیر امورخارجه کشورمان نیز در همین راستا، این اقدام را برنامه‌ای از پیش تعیین شده و برای تاثیر بر ادامه حیات برجام دانست.

ظریف تاکید کرد: ترامپ برای فسخ برجام متوسل به اتهامات کهنه‌ای شده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر به آنها رسیدگی کرده است.

وی افزود: چوپان دروغگو زمان این افشاگری ادعایی را برای چند روز قبل از ۱۲ مه هماهنگ کرده بود.

همچنین فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به نمایش تبلیغاتی نتانیاهو گفت: اطلاعاتی را که نتانیاهو منتشر کرده است، نمی‌توان به معنای نقض برجام از سوی ایران دانست.

موگرینی در سخنانی در قاهره گفت: برجام بر اساس فرضیات یا اعتماد  استوار نیست بلکه بر تعهدات مشخص، راستی‌آزمایی و نظارت دقیق توسط آژانس انرژی اتمی استوار شده است.

وی افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید ابتدا اطلاعات منتشر شده از سوی نتانیاهو را بررسی کند؛ چرا که آژانس تنها سازمان مسئول نظارت بر تعهدات هسته‌ای ایران است.

موگرینی درباره آنچه افشاگری‌های نتانیاهو درباره برنامه هسته‌ای ایران خوانده شده است، گفت: این اظهارات به هیچ وجه ثابت نمی‌کند که ایران توافق هسته‌ای امضا شده در سال ۲۰۱۵ را اجرا نمی‌کند. نتانیاهو اطلاعاتی را که نشان دهد ایران برجام را نقض کرده، ارائه نداده است.