کدخبر: ۲۱۱۳۱۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
هشدار آشنا:ایران،اسراییل نباشیم

هشدار آشنا:ایران،اسراییل نباشیم

اقتصاد نیوز : مشاور رییس جمهور نوشت : آن چه که از دید صهیونیسم پیش بینی ناپذیر و غیرقابل هضم بود همین توان اعتدالی وصلح جویانه بود. صهیونیسم می خواهد ما همان "ایرانی"باشیم که او توصیف کرده و نه آن ایرانی که می تواند کنترل وجهه جهانی خود را به دست بگیرد.

به گزارش اقتصاد نیوز ،حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور در کانال تلگرامی اش نوشت : سی ان ان نتانیاهو را به چالش کشید و او را وادار کرد تا نقطه دقیق درد اسراییل را لو بدهد. نتانیاهو گفت برجام بر این فرض استوار است که ایران کشوری صلح آمیز است و این درست نیست؛ آنها امپراطوری هستند که کشورها را یکی پس از دیگری در معرض توسعه طلبی خود قرار می دهند.

 این سخنان نشان می دهد که توافق هسته ای در پیامد بلافصل خود توافق نانوشته میان کاسبان تحریم واحمدی نژاد ها وتندروان داخلی باصهیونیسم جهانی را بر هم زده است. تصادفی نبود که نتانیاهو در این مصاحبه تلاش کرد که به استناد سند سازی های خود نتیجه بگیرد که ایران برخلاف آن چه که برجام بر آن ابتنا یافته صلح طلب و عقلانی نیست.

 سخنان نتانیاهو در توضیح انگیزه و فلسفه آن نمایش یک بار دیگر نشان داد که ازقضا وحشت اسراییل معطوف به "جنگ طلبی "وچهره نظامی ایران نیست بلکه نگرانی اصلی  او متمرکز بر وجهه صلح آمیز، انسانی و عقلانیتی است که برجام هم محصول و هم مکمل آن است. همه تلاش اسراییل معطوف به مفصل شکنی میان آن ترکیب بندی است که در فرایند برجام  میان "عقلانیت"ایران و صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایجاد شده است زیرا این مفصل بندی ایران را در چشم جهان کشوری طبیعی و قابل مذاکره و تعامل جلوه می دهد. چنین کشوری در توجیه سیاست های دفاعی، منطقه ای و حتی هسته ای خود  با مشکل کمتری مواجه خواهد بود.

 اشتباه راهبردی کیهانیان و امثالشان این است که شاید ناخودآگاهانه دقیقا همین جنبه از برجام را نابود می کنند.

 باید کمی اسراییل شناس بود تا فهمید که نتانیاهو آنگاه دچار عذاب عظیم شد که برجام، یک کشور (به زعم آنها) طبقه بندی شده در ردیف "تروریست و یاغی" را  ناگهان به جایگاه یکی از هفت کشور کمک کننده به امن تر سازی جهان ارتقا داد.

 آن چه که از دید صهیونیسم پیش بینی ناپذیر و غیرقابل هضم بود همین توان اعتدالی وصلح جویانه بود. صهیونیسم می خواهد ما همان "ایرانی"باشیم که او توصیف کرده و نه آن ایرانی که  می تواند کنترل وجهه جهانی خود را به دست بگیرد.