کدخبر: ۲۱۳۸۵۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
کاهش 400 میلیون مترمکعبی آب ورودی دریاچه ارومیه

کاهش ۴۰۰ میلیون مترمکعبی آب ورودی دریاچه ارومیه

اقتصادنیوز :معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اعلام کرد: با وجود افزایش ۲۳درصدی بارندگی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال جاری نسبت به سال گذشته، شاهد کاهش ۴۰۰ میلیون مترمکعبی آب ورودی به این دریاچه هستیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، عیسی کلانتری امروز دوشنبه در همایش یکروزه 'نقش آموزش محیط زیست در توسعه پایدار حوضه آبریز دریاچه ارومیه' در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز اظهار کرد: یکی از دلایل کاهش میزان آب ورودی به دریاچه ارومیه، حبس کردن آب ها پشت سد ها می باشد و لازم است وزارت نیرو به تعهدات خود در راستای رهاسازی آب ها عمل کند.

وی افزود: ما انسان ها معمولا بعد از اینکه تخریب می کنیم، مجددا به فکر احیا می افتیم؛ ابتدا ویران می کنیم سپس با هزینه های چند هزاربرابری به فکر احیا هستیم.

وی افزود: زمانی که تراز متوسط دریاچه ارومیه در سال 1381 نزدیک به یک هزار و 275 متر بود، تذکراتی در رابطه با خشکی دریاچه ارومیه به گوش رسید اما سازمان محیط زیست وقت با انکار چنین رخداد محیط زیستی از آن چشم پوشی کرد.

وی با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی به مقدار 18 درصد بر روند خشکی دریاچه ارومیه تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: نباید فراموش کنیم که عامل اصلی خشکی دریاچه ارومیه خودمان بودیم و نباید دیگران را مقصر بدانیم. 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: محیط زیست مساله کل کشور با 80 میلیون نفر جمعیت است ؛ زمانی که حفظ محیط زیست وابسته به سازمانی با پنج هزار پرسنل خلاصه شود، توانایی مدیریت محیط زیست با 80 میلیون جمعیت با مشکل مواجه خواهد شد.

وی یادآور شد: آب ورودی به هامون کمتر از 5میلیون متر مکعب در 8 ماه گذشته بود در حالی که می بایست بیش از یک میلیارد متر مکعب باشد.

وی افزود: ما انسان های فرصت طلب، باوجود دسترسی به تکنولوژی، به علت دانش کم و بینش کوتاه مدت بسیار خودخواه هستیم که همه چیز را فقط برای نسل حاضر می خواهیم. 

وی با بیان اینکه طی سال های اخیر ایجاد سدهای سیوند و ملاصدرا منجر به خشک شدن و از بین رفتن دریاچه بختگان شد، اذعان کرد: همه دریاچه هایی که خشک شد، باعث‌اش خودمان بودیم. در حال حاضر دریاچه ارومیه نیمه جان است و امیدواریم با اقداماتی که در راستای احیای آن توسط مردم و دانشگاهیان انجام می گیرد، بتوانیم آن را حفظ کنیم.

وی گفت: واقع شدن همه تالاب ها و دریاچه ها در انتهای حوضه های آبریز یکی از اساسی ترین مشکلات حوزه محیط زیست در کشور محسوب می شود.

کلانتری با اشاره به تاکید رییس جمهوری بر رعایت و پیگیری چهار مسئله در حوزه پسماند، گرد و غبار و هوای کلانشهرها و احیای تالاب ها گفت: متاسفانه احیای تالاب ها کار بسیار دشواری است و امیدواری ما برای احیای تالاب ها به دلیل تغییرات اقلیمی، کاهش بارندگی ها و افزایش بهره برداری ها خیلی محدودتر شده است.

وی با بیان اینکه پاسداری از محیط زیست، وظیفه هر شهروند است، افزود: حفاظت از محیط زیست، حفاظت از یک سازمان دولتی نیست؛ اگر 80 میلیون نفر نخواهند به تعهدات زیست محیطی خود عمل کنند، انتظاری از مسئولین نیز نباید نداشته باشند. 

وی در مورد نقش آموزش در حفظ محیط زیست گفت: اولین آموزش را باید به مدیران رده بالای کشور داد، زیرا که دانش و آگاهی محیط زیستی این افراد در خیلی موارد پایین تر از متوسط جامعه است و نباید فکر کنند هرآنچه در حال حاضر به اختیار دارند را مصرف کنند.

وی تاکید کرد: در حالی که یکی از چهار اصل توسعه پایدار، حفظ حقوق نسل های بعدی است؛ متاسفانه در سیاست هایمان هیچ جایگاهی برای نسل های بعدی نداریم و فکر می کنیم هرچه که داریم خودمان باید مصرف کنیم.

وی با بیان اینکه برای خودکفا و مستقل بودن، با دنیا قطع ارتباط می کنیم و به جای آن بر منابع موجود در کشور فشار می آوریم، گفت: متوسط مصرف آب شیرین برای هر شهروند ایرانی یک هزار و 100 لیتر مکعب در سال است، این در حالی است که بیش از 70 درصد مردم سالانه زیر 700 لیتر مکعب آب شیرین مصرف می کنند؛ این به معنی خیانت به نسل های بعدی و یکی از دلایل آن بیگانه بودن با برنامه ریزی بلند مدت و نادرستی برخی از کارشناسان امر است. 

وی اذعان کرد: محیط زیست تنها سازمانی است که پاسدار حق و حقوق نسل های بعداست. وقتی علم از جامعه جدا شود و وقتی دستگاه های دولتی به فکر وظایف هایشان نباشند، اولین جایی که باید فریاد بکشد، سازمان محیط زیست است، زیرا مالکیت دریاچه ارومیه برای سازمان محیط زیست است. متاسفانه ما تازه می خواهیم در قرن بیست و یکم بحث محیط زیست را توسعه بدهیم.

وی تصریح کرد: چیزی که در کشور حائز اهمیت نیست، نبود برنامه ریزی بلند مدت است؛ در حال حاضر هیچ کدام از تالاب های پنجاه گانه کشور زنده نیست.

وی با بیان اینکه فرهنگ سازی به معنی آگاه کردن مردم از حدود اختیارات و وظایف شان است، اظهار کرد: مردم باید نان دربیاورند اما برای نان درآوردن ابتدا به تنفس نیاز دارند.

وی ادامه داد: فرهنگ سازی بی ضابطه هیچ ارزشی ندارد؛ ما باید حق و حقوق شهروندی را آموزش بدهیم. ما حق اعتراض داریم ولی حق اعتراض تنها به مسائل خاص خلاصه نمی شود. 

وی گفت: از دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی به جهت ورود به مسئله احیای دریاچه ارومیه و فراهم نمودن برنامه ای در راستای آموزش اهمیت محیط زیست تشکر می کنم.

دریاچه ارمیه به عنوان دومین دریاچه شور بزرگ جهان از اواسط دهه 1380 شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد. 

تلاش برای احیای دریاچه ارومیه از وعده های انتخاباتی رییس دولت تدبیر و امید بود و دولت تاکنون بیش از 2 هزار و 700 ملیارد تومان برای احیای آن هزینه کرده است.