کدخبر: ۲۱۳۸۵۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
​نشنال اینترست:آمریکا بازنده هر نوع تقابل با ایران است

​نشنال اینترست:آمریکا بازنده هر نوع تقابل با ایران است

اقتصادنیوز : تارنمای &#۰۳۹;نشنال اینترست&#۰۳۹; روز دوشنبه نوشت: خروج آمریکا از توافق هسته ای درصورتی که مقدمه ای برای حمله نظامی به ایران باشد، کاری اشتباه است زیرا ایران می تواند برخلاف عراق در برابر حمله آمریکا ضربات مهلکی به نیروهای آمریکایی در منطقه وارد کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، نویسنده مقاله 'عواقب خروج آمریکا از برجام' نوشت: جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا و تام کاتن سناتور ایالت آرکانزاس طوری حرف می زنند که گویا جنگ با ایران برای امریکا پیروزی آسان به بار خواهد آورد. آنها سخت در اشتباهند. اول اینکه جمعیت ایران بیشتر است و در مقایسه با عراق، ایران دارای جمعیتی پیشرفته و ثروتمند است به طوری که عملیات شدید نیز نمی تواند ایران را شکست دهد. 

این تارنمای تحلیلی وابسته به اندیشکده نشنال اینترست (منافع ملی آمریکا) نوشت: حتی درصورتی که ترامپ بخواهد به ایران حمله موشکی کند؛ ایران توان مقابله به مثل با آمریکا را دارد و خواهد توانست منافع آمریکا در خاورمیانه و متحدین آن را در منطقه مورد حمله قرار دهد.

ازسوی دیگر ایران به خوبی دانش هسته ای پایه را فراگرفته است. علاوه بر اینکه جنگ با ایران تلفات سنگینی خواهد داشت، نسل های جوان ایران و آمریکا را به دشمنی جدید با یکدیگر سوق خواهد داد.

مایکل برین مدیر اجرایی پروژه امنیت ملی ترومن نوشت: جنگ چیزی نیست که بتوان فردا آنرا راه انداخت. امیدوارم هرگز روی ندهد. لازم به یادآوری است که حالت بلاتکلیفی فعلی بسیار بی مورد است زیرا ایران به توافق هسته ای پایبند است و آژانس بین المللی انرژی هسته ای تایید کرده است ایران به تعهدات هسته ای خود احترام می گذارد. از طرف دیگر حتی فرماندهان نظامی و مدیران نهادهای امنیتی آمریکا تصمیم رییس جمهوری آمریکا را برای خروج از برجام، اشتباهی فاحش می دانند.

آنها اشتیاق ترامپ برای خروج آمریکا را در قالب علاقه مندی او به خراب کردن هر آنچه که رییس جمهوری قبلی انجام داده است ارزیابی می کنند. به این ترتیب خروج از برجام کاری سیاسی است که ترامپ انجام داد بدون توجه به اینکه ما در شرایط شروع مذاکره با کره شمالی در مورد بحران سلاح های هسته ای هستیم.

تارنمای اندیشکده منافع ملی آمریکا افزود: عواقب خروج آمریکا از برجام در آینده بیشتر نمایان خواهد شد اما آنچه که ما اکنون می بینیم این است که رهبریت آمریکا در دنیا در مقایسه با دوران قبل ضعیف تر شده است به طوری که اتباع امریکایی و منافع ملی این کشور در خارج از امنیت کافی برخوردار نیستند. در دوران گذشته، آمریکا با استفاده از دیپلماسی سخت و درعین حال هوشمندانه می توانست از بروز جنگ ها جلوگیری نماید اما اکنون در کنار کشورهای دیگر با استیصال به هیاهو می پردازد درصورتی که ملت های دیگر بدون هیاهو رو به جلو حرکت می کنند.

نویسنده می گوید: خسارت های ناشی از سیاست های ترامپ حتی مدتها پس از پایان ریاست جمهوری او برای آمریکا ادامه خواهد یافت.