جهانگیر:

۱۸ هزار زندانی جرایم غیرعمد در زندان هستند

کدخبر: 214456
اقتصادنیوز : رییس سازمان زندان‌ها گفت: تلاش فوق‌العاده ما در خصوص زندانیان این است که با بسیج تمامی نیروها و امکانات بتوانیم بخش زیادی از زندانیان جرایم غیرعمد را آزاد کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا ،اصغر جهانگیر با حضور در برنامه "ماه عسل" که امشب از شبکه سه سبما پخش می‌شد، اظهار کرد: دغدغه ما زندانیان جرایم غیرعمد هستند. حدود ۱۸ هزار نفر زندانی مالی داریم که به خاطر جرم غیرعمد به زندان افتاده‌اند. این افراد محکومیت‌های مالی دارند مانند اینکه سفته کشیده‌اند، ضامن کسی شده‌اند و نتوانسته‌اند ادای دین کنند و یا تعهدات خود را پرداخت کنند.

وی افزود: همچنین عده‌ای نیز به دلیل تصادفات کارگاهی، چک بلامحل، نفقه و یا مهریه نیز در زندان هستند که در این میان مهریه آمار بسیار بالایی دارد. در این خصوص باید اقدام فوق‌العاده‌ای انجام دهیم.

رییس سازمان زندان‌ها در رابطه با زنان زندانی گفت: آمار زنان زندانی در کشور ما پایین است و این آمار نسبت به آمار دنیا مثبت است. میانگین آمار زنان زندانی در دنیا هفت درصد بوده که در کشور ما این میزان سه درصد است که این مسأله نشان‌دهنده پایبندی خانم‌ها به مقررات و رعایت احتیاط لازم در امور است و جای قدردانی و تشکر از قشر فرهیخته خانم‌ها را دارد.

وی افزود: ۶۴ درصد از کسانی که از طریق کمک‌های مردمی آزاد شدند، متأهل بودند و این افراد دقیقا ۱۲۶۹ فرزند داشتند که با آزادی به آغوش خانواده‌های خود بازگشتند. در واقع سازمان زندان‌ها به کمک برنامه ماه عسل این فرصت جدید را به این افراد داد که به آغوش خانواده‌هایشان بازگردند و از مردم که این فرصت را ایجاد کردند، قدردانی می‌کنیم.

رییس سازمان زندان‌ها در پاسخ به این سوال که چرا مردم باید بار آزادی زندانیان را به دوش بکشند و چرا قوه قضاییه این کار را انجام نمی‌دهد، اظهار کرد: هر پول و بودجه‌ای که به سازمان‌ها در کل کشور تعلق می‌گیرد، بر اساس مصوبات مجلس باید در فصول و ردیف‌های خاص هزینه شود و ما ممنوعیت قانونی داریم که این بودجه‌ها را در جای دیگر استفاده کنیم.

جهانگیر افزود: ما حق این که ریالی از پولی که در بودجه عمومی کشور به دستمان می‌رسد را بابت امور شخصی استفاده کنیم، نداریم.

وی خاطرنشان کرد: چون موضوعات زندانیان موضوع خصوصی بوده و کسی که شاکی و حق خصوصی دارد، بیت‌المال نمی‌تواند این حق خصوصی را بپردازد، حاکمیت و دولت هم نمی‌تواند آن حق خصوصی را عفو کند.

رییس سازمان زندان‌ها گفت: جرایم حق خصوصی است و مشمول عفو نمی‌شود و بنابراین باید از طریق خیریه‌ها و مردم این مشکل را حل کرد.

جهانگیر در ادامه گفت: به رغم این که مجموعه‌های مختلف در کشور زحمت می‌کشند ولی سازمان زندان‌ها همیشه در این رابطه پیشرو بوده و اولین کسی که بانی جمع‌آوری کمک برای آزادی زندانیان نیازمند بود، رییس اسبق و شهید این سازمان، مرحوم آقای لاجوردی است که به دلیل احساس آسیب برای زندانیان و آشنایی با مشکلات آنها طرح آزادسازی زندانیان را مطرح کردند که ستاد دیه تشکیل و قدم‌های بزرگی در این رابطه برداشته شد.

وی افزود: نباید به این مسأله کفایت کنیم و امروز وظیفه داریم که همه دستگاه‌ها و کسانی که دست‌اندرکار هستند، در این رابطه اقدام فوق‌العاده انجام دهند چون زندان یک درد مشترک برای جامعه است و همه باید برای آزادی زندانیان کمک کنند.

رییس سازمان زندان‌ها گفت: ما ۳ هزار زندانی به دلیل بدهی مهریه داریم که از این تعداد ۴۶۶ تن با زیر ۱۰ سکه آزاد می‌شوند ولی چون توان پرداخت ندارند در زندان مانده‌اند.

جهانگیر در ادامه گفت: اگر بخواهیم منتظر نهادهای حمایتی و گلریزان‌ها باشیم، ممکن است سال‌ها طول بکشد تا همه کسانی که مستحق آزادی هستند، طعم شیرین آزادی را بچشند. بنابراین باید از پتانسیل‌های مردمی استفاده کنیم و از اعتماد و حمایت مردم در این رابطه قدردانی می‌کنیم.

وی اظهار کرد: باید دست نیازمندان را بگیریم و با کمک‌های اندک تلاش می‌کنیم که زندانیان را به زندگی بازگردانیم.

رییس سازمان زندان‌ها گفت: کار فوق‌العاده ما در خصوص زندانیان این است که با بسیج تمامی نیروها، امکانات و مددکارانمان قدمی برداریم که بتوانیم بخش زیادی از این افراد را آزاد کنیم.

 

تیتر یک
  • اندازه شکاف دلار آزاد و سنا نصف اندازه شکاف یورو است

    قیمت متوسط دلار متشکل از هفته دوم تا هفتم سال جدید ۱۴ درصد افت کرد و قیمت یورو متشکل نیز حدود ۱۰ درصد پایین آمد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما