کدخبر: ۲۱۴۶۱۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
نخست وزیر اسبق ایتالیا: اروپا باید به تهدیدات آمریکا واکنش نشان دهد

نخست وزیر اسبق ایتالیا: اروپا باید به تهدیدات آمریکا واکنش نشان دهد

ماسیمو دالما گفت: آمریکا به طور مستقیم منافع اتحادیه اروپا را مورد تهدید قرار داده است و اگر اروپا قادر به واکنش نشان دادن نباشد، به معنی این است که دیگر وجود ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «ماسیمو دالما» نخست وزیر و وزیر امور خارجه اسبق ایتالیا، با انتقاد از خروج آمریکا از برجام و تهدید واشنگتن علیه شرکت های اروپایی به تحریم های ثانوی گفت: اروپا باید به این اقدام واشنگتن واکنش نشان داده و با آن مقابله کند.

نخست وزیر اسبق ایتالیا ادامه داد: بزرگترین متحد ما یعنی آمریکا، تهدید به ضربه زدن به شرکت های ما (اروپایی) کرده است. دولت ترامپ نه تنها از توافق هسته ای با ایران خارج شد، بلکه تهدید کرده است که به آن دسته از شرکت های اروپایی که پس از برجام و قطعنامه سازمان ملل، کار با تهران را آغاز کرده و ادامه می دهند، ضربه خواهد زد. این نقض اصول است. اروپا باید واکنش نشان دهد و با آمریکا که مستقیما منافع ما را تهدید کرده است، مقابله کند. 

وی گفت: آمریکا به طور مستقیم منافع اتحادیه اروپا را مورد تهدید قرار داده است و اگر اروپا قادر به واکنش نشان دادن نباشد، به معنی این است که دیگر وجود ندارد. 

وی افزود: اروپا هنوز پرقدرت است ، اما نمی خواهد که به او احترام گذاشته شود. اگر می خواهیم از برجام دفاع کنیم و مانع به قدرت رسیدن بخش محافظه کارتر در ایران شویم باید راهی را به دولت تهران جهت تحقق برجام، بخصوص در زمینه همکاری های اقتصادی، ارایه کنیم. 

وی گفت: رفتار غرب باعث شد تا روسیه همواره قدرتی منسجم تر و قابل اعتمادتر شود که توان گفت وگو با سوریه و ایران را همزمان با نتانیاهو دارد. در قبال تصمیمات گیج کننده ترامپ اروپا باید یک نقش محوری اتخاذ کند. 

دالما با اشاره به رفتار متفاوت آمریکا با ایران و کره شمالی افزود: توافق هسته ای با ایران تحت کنترل آژانس هسته ای است در حالی که تعهد کره شمالی هنوز باید مورد بررسی قرار بگیرد، با این وجود امریکایی ها می خواهند رژیم تهران را تغییر دهند. چرا باید چنین رفتار متفاوتی بکنند؟ شاید به این دلیل که امریکایی ها به چینی ها بیشتر از اروپایی ها احترام می گذارند.