آمریکا نگران مخالفت های اروپا با خروج از برجام است

کدخبر: 214928
اقتصاد نیوز: واشنگتن در عین حالی که تلاش می کند بعد از خروج از برجام صفحه جدیدی را در باره توافق هسته ای با ایران بگشاید، بیم آن دارد که در این مسیر با مخالفت کشورهای اروپایی روبه رو شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، آمریکا بعد از خروج از توافق با ایران، پیشنهاد راه اندازی ائتلاف جدیدی را علیه تهران مطرح کرده است.و در همین ارتباط، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه قرار است راهبرد جدید واشنگتن را در قبال تهران ارائه دهد.

این خبرگزاری افزود: به نظر می رسد که دولت آمریکا آهسته آهسته عناصر نقشه راه دیپلماتیک خود را به منظور ایجاد یک ساختار امنیتی جدید و توافقی بهتر اعلام می کند.

برایان هوک مدیر سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته (جمعه) گفت که که واشنگتن نیاز به چارچوب جدیدی دارد که همه مسایل مربوط به ایران را در بر بگیرد.

اکنون این پرسش مطرح است که آیا اروپایی ها که از خروج آمریکا از برجام بسیار سرخورده و ناراحت شده اند، می توانند در برابر تهدیدها و تحریم های آمریکا مقابله کنند یا خیر. 

در پاسخ به این پرسش باید گفت که شواهد و نشانه ها حاکی از آن است که اروپایی ها تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا ایران را به ماندن در توافق هسته ای تشویق کنند.

در صورت خروج ایران از توافق و برقراری و بازگشت کامل تحریم های آمریکا ، اروپایی ها را مجبور می کند بین بازار ایران و آمریکا یکی را انتخاب کنند. در حالی که اروپا نمی تواند از بازار بزرگ آمریکا چشم پوشی کند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سه شنبه هفته گذشته خروج آمریکا را از توافق نامه هسته ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد. 

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در سخنانی ضمن مخالفت با اقدام ترامپ بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق نامه هسته ای تاکید کرد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما