کدخبر: ۲۱۵۰۵۰ لینک کوتاه

تاکید دوباره «ترامپ» و «مون» بر خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی

اقتصادنیوز: &#۰۳۹;دونالد ترامپ&#۰۳۹; رییس جمهوری آمریکا و &#۰۳۹;مون جائه این&#۰۳۹; همتای کره جنوبی وی، امروز یکشنبه در تماس تلفنی با دیگر بر خلع سلاح هسته ای کره شمالی تاکید کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، خبرگزاری یونهاپ نوشت، سران دو کشور همچنین در مورد امکان موفقیت و چگونگی اجلاس سران آمریکا و کره شمالی با یکدیگر صحبت کردند.

همچنین دو طرف در این مکالمه که 25 دقیقه به طول انجامید دیدگاه های خود را در خصوص اقدامات مختلفی که اخیرا کره شمالی انجام داده است مطرح کردند.

تماس امروز 'ترامپ' و 'مون' پانزدهمین تماس سران دو کشور بود.

این گفت و گو در میان تهدیدات کره شمالی مبنی بر لغو نشست سران آمریکا و کره شمالی در صورت ادامه زیاده خواهی های واشنگتن انجام شد. 

پیش از این، کره شمالی، رزمایش مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی را تحریک آمیز و با هدف حمله به پیونگ یانگ خوانده و گفته بود در صورتی که آمریکا بخواهد به صورت یک طرفه کره شمالی خلع سلاح شود، قید دیدار سران را خواهد زد.

قرار است سران آمریکا و کره شمالی 22 خرداد در سنگاپور یکدیگر را ملاقات کنند.

نشست سران کره شمالی و کره جنوبی نیز 7 اردیبهشت امسال در روستای مرزی پانمونجوم برگزار شد.

رهبران دو کره در بیانیه پایانی اجلاس سران، موسوم به بیانیه 'پانمونجوم' در مورد «خلع سلاح کامل شبه جزیره کره» به توافق رسیده و موافقت کردند «توافق متارکه جنگ به معاهده صلح تبدیل شود و هر اقدام خصمانه علیه یکدیگر را از این به بعد خاتمه دهند».

آنها همچنین موافقت کردند خلع سلاح هسته ای را محقق و برای این هدف با جامعه بین المللی همکاری کنند.

همچنین در پایان این اجلاس مقرر شد برای رسیدن به «معاهده صلح»، گفت و گو های سه جانبه با حضور آمریکا و چهارجانبه با حضور چین برگزار شود.

بر اساس «بیانیه صلح پانمونجوم» دو طرف موافقت کردند که به «دوران خصم و اقدامات مسلحانه در آبهای دریای زرد خاتمه داده شده» و این آب ها به «آبهای صلح» تبدیل شود.