کدخبر: ۲۱۵۰۸۸ لینک کوتاه

مطهری: اروپایی ها دستشان بسته است

اقتصادنیوز؛ علی مطهری گفت: اروپایی‌ها تا حدی دستشان بسته است. اتحادیه اروپا باید بتواند رضایت ۲۸ کشور عضو خود را کسب کند، آنچه مسلم است اینکه طبق اظهارات مسئولان حاضر در نشست غیر علنی، اروپایی‌ها به جهت اقدام آمریکایی‌ها و تک روی‌های آنها در دنیا به دنبال نشان دادن استقلال خود هستند. از این رو می‌خواهند ثابت کنند که تابع صرف آمریکا نیستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ علی مطهری در حاشیه جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس در جمع خبرنگاران گفت: چهار لایحه مرتبط با FATF در دستور کار مجلس است که دو لایحه تاکنون بررسی و تعیین تکلیف شده است.

وی افزود: اهمیت این لوایح و ارتباط آنها با FATF در جلسه غیرعلنی مطرح شد. همچنین این موضوع مطرح شد که تصویب این لوایح به معنی پیوستن به FATF نیست بلکه این لوایح از لوازم FATF است.

وی ادامه داد: مسئولان وزارت امور خارجه در گزارش خود نسبت به نشست‌هایی که تاکنون با طرف‌های اروپایی برگزار کردند، اعلام رضایت کردند و اذعان داشتند که همه چیز به مذاکرات دو، سه هفته آتی بستگی دارد.

وی گفت: در حقیقت شکافی بین اروپا و آمریکا ایجاد شده و ممکن است اقداماتی که در رابطه با کوبا در سال 1996 انجام دادند را تکرار کنند، کاری که به موجب آن دولت‌های اروپایی شرکت‌های خود را از اجرای تحریم‌های آمریکا در رابطه با کوبا ممنوع کردند و خسارات مالی آنها هم پرداخت کردند. 

وی تصریح کرد: انجام اقداماتی در همین حد در رابطه با ایران هم برای ما ایده‌آل است، اروپایی‌ها تاکنون در همین مسیر گام برداشتند و تا حد قابل قبولی پیش رفتند.

وی در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی وزارت خارجه از قوانین انسداد، گفت: در رابطه با شرکت‌های بزرگ اروپایی چون منافع بسیاری در آمریکا دارند ممکن است موثر نباشد اما درباره شرکت‌های کوچک و متوسط موثر است.

وی در ادامه گفت: آقای شمخانی نیز نظر مثبتی نسبت به لوایح مذکور در این نشست داشتند، دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کردند این لوایح ایراداتی داشته اما با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس و شورای عالی امنیت ملی و حتی ارتباط با دفتر رهبری نواقص رفع شده است.

مطهری ادامه داد: قانون اقدام متقابل و متناسب دولت جمهوری اسلامی در رابطه با اجرای برجام بسیاری از امور را به شورای عالی امنیت ملی ارجاع داده و شورا هم هیات نظارت بر اجرای برجام را قرار داده است از این رو همه تصمیم‌ها در این هیات گرفته شده و هیات هم مرتبط با رهبری است بنابراین قانون مذکور نقض نشده است.

وی درباره تقابل نمایندگان موافق و مخالف ادامه برجام با اروپایی‌ها در جلسه غیرعلنی گفت: این تقابل‌ها در نشست غیرعلنی هم بسیار شدید بود تا جایی که بسیاری در جلسه داد و بیداد کردند اما در نهایت افرادی قانع شدند و برخی قانع نمی‌شوند. 

وی عنوان کرد: برخی از نمایندگان از سر دلسوزی نظر دادند و می اندیشند که تصویب لوایح مرتبط با FATF باعث به خطرافتادن آینده حماس و حزب الله می‌شود حال آنکه چنین نیست.

مطهری گفت: به نظر این جلسه غیرعلنی تا حدودی حواشی و تقابلات را تعدیل کرد. عده‌ای از نمایندگان اذعان دارند که قانون در گذشته تصویب شده و نیازمند اصلاح نیست، این افراد عدم پذیرش یکی از تبصره ها مربوط به گروه‌های مقاومت توسط FATF را یادآور شدند حال آنکه اصلاحات مجلس ارتباطی با نظر FATF ندارد.

مطهری ادامه داد: نمایندگانی اذعان دارند که این قانون مصادیق تروریسم را تعیین می‌کند، حال آن که این چنین نیست از این رو اصلاحات هیچ ضرری به گروه‌های مقاومت نمی‌رساند. 

وی در پایان گفت: در حقیقت در لایحه آمده که مصادیق تروریست را شورای عالی امنیت ملی تعیین کند و پیوست تفسیری هم اضافه کردند که درهای تخریب قانون را بسته است.