کدخبر: ۲۱۵۱۱۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

وزیر اقتصاد فرانسه خبر داد:

احتمال پرداخت غرامت به شرکت‌های اروپایی برای کار با ایران

اقتصادنیوز؛ وزیر اقتصاد فرانسه با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا در حال بررسی راه های پرداخت غرامت به شرکت های طرف قرارداد با ایران است گفت: آیا می‌خواهیم به آمریکا اجازه دهیم که پلیس اقتصادی جهان باشد؟ پاسخ خیر است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «برونو لومر» وزیر اقتصاد فرانسه امروز یکشنبه در اظهاراتی گفت: مقامات در حال بررسی راه هایی هستند که به اتحادیه اروپا اجازه می دهد به شرکت هایی که به موجب مبادله با ایران ممکن است با تحریم های آمریکا مواجه شوند، غرامت بپردازد.

وزیر اقتصاد فرانسه در مصاحبه‌ای که امروز یکشنبه (۳۰ اردیبهشت) با تلویزیون سی نیوز فرانسه داشته به قوانین سال ۱۹۹۶ اتحادیه اروپا اشاره کرده که به اتحادیه اروپا اجازه مداخله در این زمینه و محافظت از شرکت‌های اروپایی در صورت تحریم‌های احتمالی از سوی آمریکا را می‌دهد.

 لومر گفته است: آیا می‌خواهیم به آمریکا اجازه دهیم که پلیس اقتصادی جهان باشد؟ پاسخ نه است.

در سال ۱۹۹۶ میلادی، زمانی که آمریکا در صدد بود اقدامات تنبیهی برای شرکت‌هایی را که با کوبا معامله می‌کردند را به اجرا درآورد، اتحادیه اروپا با تهدید به تحریم‌های متقابل آمریکا را وادار به عقب نشینی کرد.

اظهارات وزیر دارایی فرانسه در حالی است که اتحادیه اروپا از دو روز پیش (۱۸ مه/۲۸ اردیبهشت) روند حقوقی اجرای «مقررات بازدارنده» را در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز کرده است.

چنین اقدامی به آن معنی است که اتحادیه اروپا می‌تواند مانع از آن شود که شرکت‌های اروپایی تحریم‌های آمریکا را اجرا کنند یا دادگاه‌های آمریکا شرکت‌های اروپایی را برای سرپیچی از تحریم‌ها جریمه کنند.

در هفته گذشته «ژاد کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که بروکسل در نظر دارد با اجرای قانون ۱۹۹۶ به شرکت هایی اروپایی این امکان را بدهد تا از تحریم های آمریکا به موجب داد و ستد با ایران تبعیت نکنند.