کدخبر: ۲۱۷۳۱۸ لینک کوتاه

فیلیپین چین را تهدید به اعلام جنگ کرد

اقتصادنیوز؛ رودریگو دوترته رئیس‌جمهوری فیلیپین امروز چهارشنبه تهدید کرد: ممکن است بر سر دریای چین جنوبی اعلام جنگ کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ «هرموجنیز اسپرون» (Hermogenes Esperon) مشاور امنیتی رئیس‌جمهوری فیلیپین در این خصوص هشدار داد: رودریگو دوترته رئیس جمهوری گفته است، در صورتی که به نیروهای این کشور در دریای چین جنوبی آسیبی برسد، ممکن است وارد جنگ شویم.

مشاور امنیتی رئیس‌جمهوری فیلیپین ادامه داد: دوترته گفته است که قصد جنگ نداریم؛ اما اگر آن ها ظلمی را علیه ما روا بدارند، با آن مقابله می کنیم.

این در حالیست که «آلن پیتر کایتانو» وزیر خارجه فیلیپین نیز روز گذشته هشدار داه بود: دوترته آماده است تا در صورت عبور چین از خطوط قرمز در خصوص منابع دریای چین جنوبی، علیه این کشور اعلام جنگ کند.

به گفته وزیر خارجه فیلیپین، اگر چین بصورت یک جانبه اقدام به تصرف منابع موجود در دریای چین جنوبی کند دوترته علیه این کشور اعلام جنگ می کند.

سال هاست که کشورهای شرق آسیا در مورد دریای چین جنوبی و منابع موجود در آن با یکدیگر اختلاف دارند و اقدامات چین در این منطقه موجب شده تا سایر کشورهای این منطقه با اتکا به آمریکا اتهاماتی را علیه پکن مطرح کنند.

مانیل و پکن سال هاست در خصوص جزایر چین جنوبی با هم درگیر هستند؛ اما از سال ۲۰۱۶ پس از روی کار آمدن «رودریگو دوترته» رئیس جمهوری فیلیپین، مانیل درصدد است تا برخلاف گذشته از طریق گفتگو و همکاری با چین اختلافات را حل کند.

پکن ادعای مالکیت تقریبا بیش از ۹۰ درصد از این حوضه آبی را دارد درحالیکه کشورهای دیگر جنوب شرق آسیا مانند فیلیپین، مالزی، برونئی، تایوان و ویتنام نیز دراین منطقه ادعای مالکیت ارضی دارند.