کدخبر: ۲۱۷۵۰۵ لینک کوتاه

کادوی پوتین به شاه آینده عربستان؛ سعودی به اس۴۰۰ مجهز می‌شود؟

اقتصادنیوز: سفیر ریاض در مسکو روز پنجشنبه گفت که روند گفت و گو با روسیه برای خرید سامانه دفاع موشکی «اس ۴۰۰» به خوبی جریان دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، دست و پا زدن عربستان برای خرید سامانه دفاع موشکی پس از آن صورت می گیرد که ذخایر نفتی شرکت آرامکو در شهر جیزان در جنوب غرب این کشور، فروردین ماه گذشته هدف موشک های بالستیک ارتش و کمیته های مردمی ارتش یمن قرار گرفت.

مسئولان سعودی 5 فروردین سال جاری نیز اعلام کردند که هفت موشک به سوی شهرهای این کشور شلیک شده است که سه فروند آنها ریاض پایتخت را هدف قرار داده بود.

تحلیلگران بر این باورند، با بالا گرفتن آتش جنگ یمن چنانچه هم‌ زمان 50 موشک یمنی به سمت شرکت نفتی «آرامکو» عربستان در جیزان شلیک شود، بزرگ‌ترین پالایشگاه نفتی جهان که 70 درصد از نفت اروپا را تامین می کند، نابود خواهد شد و ایالات متحده نیز با بحران نفت روبرو می شود.

«رائد بن خالد قرملی» با اشاره به این که خرید اس 400 پس از بازنگری فنی انجام می شود. تصریح کرد: آنچه که اکنون جریان دارد، رایزنی درخصوص جزئیات فنی نقل و انتقال تجهیزات، مسائل مربوط به فناوری میان کارشناسان دو طرف است.

سفیر عربستان در روسیه افزود: نمی توانیم زمان دقیق پایان گفت و گوها برای خرید اس 400 را مشخص کنیم اما روند آن بسیار خوب جریان دارد.

قرملی ماه فوریه گذشته (بهمن/ اسفند 96) اعلام کرد که گفت و گو برای خرید سامانه موشکی روسیه مراحل پایانی خود را می گذراند.

مسکو اکتبر 2017 (مهر/ آبان 96) و درجریان سفر «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان به مسکو، موافقت کرد سامانه دفاع موشکی اس 400 را در اختیار ریاض قرار دهد.

سامانه زمین به هوای اس 400 مشهور به پیروزی (Triumf) نسل جدید سیستم پدافند هوایی روسیه است که توسط 'مرکز طراحی الماس' آماده شده و به عنوان یک نسل ارتقا یافته از خانواده پدافند هوایی اس-300 به‌ شمار می‌رود.

اس400 با پوشش راداری گسترده و توان شلیک همزمان 80 موشک و نابودی اهداف تاکتیکی و بالستیکی از پنج تا 60 کیلومتر فاصله و 2 تا 27 کیلومتر ارتفاع از پیشرفته ترین سامانه های دفاعی در جهان شناخته می شود. 

این سامانه متحرک زمین به هوا که در طول هشت دقیقه از حرکت به حالت استقرار و آماده باش شلیک می رسد، برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن مانند هواپیماهای پارازیت انداز، شناسایی و جاسوسی، راهبردی، بمب افکن و جنگنده های شکاری، موشک های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی-عملیاتی، موشک های بالستیک میان برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر جنگ افزارهای پیشرفته کاربرد دارد.