کدخبر: ۲۱۷۷۰۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تکاپوی عربستان برای جلوگیری از دستیابی قطر به سامانه اس - ۴۰۰/ جزئیات نامه ملک سلمان به ماکرون

اقتصادنیوز: در حالی که مذاکرات قطر برای خرید سامانه اس - ۴۰۰ از روسیه وارد مراحل پیشرفته‌ای شده است، عربستان برای جلوگیری از دستیابی قطر به این سامانه پدافند هوایی، به تکاپو افتاده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  تسنیم، روزنامه فرانسوی لوموند روز جمعه نوشت که عربستان از امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه خواسته است تا بر قطر فشار بیاورد و مانع از دستبای این کشور به سامان اس - 400 روسیه شود.

بر اساس اطلاعاتی که لوموند به آن دست یافته است، عربستان اخیرا طی نامه‌ای خطاب به ریاست‌جمهوری فرانسه بر آمادگی خود برای اقدام نظامی علیه قطر در صورت دستیابی این کشور به سامانه پدافند هوایی اس - 400 روسیه تاکید کرده است.

طبق این گزارش، ملک سلمان در نامه‌ای خطاب به ماکرون بر نگرانی عمیق خود از مذاکرات جاری بین دوحه و مسکو برای خریداری سامانه اس - 400 تاکید کرده است. وی همچنین از ماکرون خواسته است که مانع فروش این سامانه به قطر شده و ثبات منطقه را حفظ کند.

 "فهد بن محمد العطیه" سفیر قطر در مسکو در ژانویه گذشته گفته بود که کشورش قصد دارد سامانه اس - 400 را که پیشرفته‌ترین سامانه پدافند هوایی به شمار می‌رود، خریداری کند.

وی همان زمان گفت که مذاکرات با روسیه برای خریداری سامانه اس - 400 وارد مراحل پیشرفته‌ای شده است.

عربستان، امارات، بحرین و مصر از پنجم ژوئن سال گذشته میلادی (15 خرداد 96) روابط خود با قطر را به‌بهانه حمایت این کشور از تروریسم قطع و تمام گذرگاه‌های زمینی، دریایی و هوایی خود با قطر را مسدود کردند.

قطر از ابتدای این بحران تأکید کرده که کشورهای محاصره کننده از طریق وارد ساختن اتهامات به قطر و دروغ‌پراکنی و درخواست‌های غیرواقعی و غیرقابل اجرا، به‌دنبال تجاوز به حاکمیت ملی این کشور هستند.

تاکنون تلاش‌های میانجیگرانه کویت برای حل بحران قطر نتیجه‌ای در پی نداشته است.