کدخبر: ۲۱۸۱۳۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

محمود واعظی: اراده روسای جمهوری، بزرگترین سرمایه برای توسعه روابط تهران – باکو است

اقتصادنیوز؛ محمود واعظی در دیدار با نخست وزیر آذربایجان با بیان اینکه تمام ساختارهای لازم برای توسعه روابط دو کشور به مناسبات راهبردی پایدار آماده شده است، تصریح کرد: اشتراکات فرهنگی و دینی دو ملت و همچنین اراده روسای جمهوری، بزرگترین سرمایه برای توسعه روابط تهران – باکو است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، شامگاه دیروز وارد باکو شده است، در دیدارنوروز محمدوف، نخست وزیر جمهوری آذربایجان گفت: سیاست ایران گسترش روابط با همسایگان بویژه کشورهای حوزه اوراسیا و قفقاز است.

وی، با تبریک انتخابات اخیر و آرزوی موفقیت بیش از پیش برای ملت و دولت آذربایجان، به 12 دور دیدار روسای جمهوری ایران و آذربایجان و حدود 100 دیدار بین مقامات بلند پایه دو کشور در پنج سال گذشته اشاره کرد و گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران گسترش روابط با همسایگان و بویژه کشورهای حوزه اوراسیا و قفقاز است.

واعظی اظهارداشت: توافقات انجام شده در بخش های صنعتی، کشاورزی و داروسازی و برق به خوبی در جریان است و دو پروژه راهبردی آستارا – آستارا و همکاری در حوزه انرژی خزر نیز در آستانه اجرا است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران با تاکید بر اینکه توافقنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور می تواند شتاب بیشتری به مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور بدهد، گفت: منطقه طی سالهای اخیر با بحران های متعددی همراه بوده و ضروری است همکاری های دوجانبه و چندجانبه دو کشور برای توسعه صلح در منطقه ادامه یابد.

'نوروز محمدوف' نخست وزیر جدید جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار ، اشتراکات تاریخی دو ملت را ثروت اصلی برای گسترش روابط مشترک دانست و تاکید کرد: دولت آذربایجان متعهد و مصمم به توسعه مناسبات و همکاری های اقتصادی با ایران است.

نخست وزیر جمهوری آذربایجان با بیان اینکه خوشبختانه در 5 سال گذشته با اجرا و پیشرفت تمامی توافقات ایران و آذربایجان در حوزه های مختلف از جمله صنعت خودروسازی، انرژی و داروسازی ، سطح روابط و همکاری های دو کشور بیش از پیش ارتقاء یافته ، گفت:با همکاری ایران سالانه 10 هزار خودرو در آذربایجان تولید می شود که بزودی به 30 هزار دستگاه افزایش خواهد یافت.

وی اظهارداشت: باکو علاقه مند به مشارکت در پروژه ترانزیتی کریدور جنوب – شمال است و این پروژه یکی از طرحهای بزرگ منطقه ای است که هزینه و زمان انتقال محموله ها از شرق تا منطقه قفقاز تا شرق اروپا را حداقل به نصف کاهش می دهد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران ، امروز صبح با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان نیز دیدار داشت .