کدخبر: ۲۱۸۷۰۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

روسیه و چین: برای حفظ برجام تمام تلاش خورد را به کار می‌بندیم

اقتصادنیوز؛ روسای جمهوری روسیه و چین در بیانیه‌ای مشترکی که به دنبال دیدار امروز خود در پکن منتشر شد اعلام کردند: «مسکو و پکن تمام تلاش خود را برای محافظت از توافق هسته‌ای ایران به کار خواهند بست».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین و 'ولادیمیر پوتین' رییس جمهوری روسیه در دیدار امروز خود در پکن، بر حمایت از توافق هسته ای ایران موسوم به برجام تاکید کردند.

ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ در این بیانیه همچنین بر تمامیت ارضی سوریه و تلاش برای بازسازی این کشور تاکید کردند.

«ولادیمیر پوتین» رییس ‌جمهوری روسیه در این دیدار همچنین نسبت به مذاکرات انجام گرفته میان دو کره به منظور حل تنش‌ها در شبه‌جزیره ابراز امیدواری کرد.

رییس‌جمهوری چین نیز در این دیدار تاکید کرد: «ما ملت هایی هستیم که سطح بالایی از اعتماد را داریم ما برای توسعه بیشتر روابط دو کشور تلاش می کنیم».

او افزود: «روسیه و چین همکاری مشتری را برای کمک به حفظ ثبات جهانی در پیش خواهند گرفت».

دو طرف در دیدار خود همچنین درباره تداوم رایزنی‌ها درباره تحکیم امنیت استراتژیک دو کشور چین و روسیه توافق کردند. 

روسای جمهوری چین و روسیه همچنین درباره تلاش برای روابط نزدیکتر مسکو و پکن گفتگو کردند.

ساوت چاینا از هنگ کنگ می نویسد که حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران هم در اجلاس سران شانگهای و در حاشیه آن با همتایان چینی و روسی خود درباره برجام گفت و گو خواهد کرد.

این نشریه می افزاید که چین و روسیه به دنبال حمایت آشکار و قوی از توافق هسته ای هستند و نقض آن را از سوی آمریکا مورد قبول نمی دانند و می خواهند این توافق را حفظ کنند.

اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای روزهای شنبه و یکشنبه در شهر 'چینگ دائو' چین برگزار می شود.

'حسن روحانی' رییس جمهوری اسلامی ایران با دعوت 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین و به منظور شرکت و سخنرانی در این نشست شامگاه امروز جمعه به وقت محلی وارد چینگ دائو شهر محل برگزاری این اجلاس شد.

در سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران، هیاتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی شامل دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد، «محمد نهاوندیان» معاون اقتصادی رییس جمهوری و ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، وی را همراهی می کنند.