کدخبر: ۲۱۸۹۴۸ لینک کوتاه

جدایی ۱۸۰۰ خانواده مهاجر در مرز مکزیک و آمریکا طی ۱۷ ماه

اقتصادنیوز: یکی از مقام‌های ارشد آمریکا اعلام کرد، همزمان با اعمال اقدامات شدید مرزی و سیاست‌های نظارتی دولت واشنگتن، قریب به ۱۸۰۰ خانواده مهاجر در مرز با مکزیک از اکتبر ۲۰۱۶ تا فوریه سال جاری میلادی از یکدیگر جدا افتاده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، این مقام مسئول دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود، گفت که نمی‌تواند داده‌های آماری به‌روزتری را در این باره ارائه کند اما اذعان داشت که تعداد خانوارهای جدا افتاده از یکدیگر در هفته‌های اخیر افزایش داشته است که علت آن سیاست‌های جدید دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا محسوب می‌شود.

در مه سال جاری میلادی جف سشنز، دادستان کل آمریکا سیاست موسوم به تحمل صفر را در مقابل مهاجران غیرقانونی که از مرز می‌گذرند، مطرح کرد که در نتیجه آن، فرزندان از والدینشان جدا می‌شوند.

یکی از مقام‌های اداره گمرک و مرز آمریکا ماه گذشته میلادی در جلسه استماع کنگره اعلام کرد که در بازه زمانی ۶ مه تا ۱۹ مه ۶۵۸ کودک از ۶۳۸ خانواده جدا شده‌اند.

مدافعان حقوق کودکان و مهاجران، قانونگذاران دموکرات و سازمان ملل این اقدام در روند جداسازی خانواده‌ها در مرز با مکزیک را مورد انتقاد و محکومیت قرار داده‌اند اما دولت آمریکا با دفاع از این اقدامات می‌گوید، برای حفاظت از کودکان این کار را کرده و به وضوح گفته است که مهاجران غیرقانونی بدون توجه به شرایط خانوادگی مورد پیگرد قرار می‌گیرند.

در بسیاری از موارد جدا شدن خانواده‌ها توسط ماموران مرزی در بازه زمانی اکتبر ۲۰۱۶ و فوریه سال جاری میلادی صورت گرفته و در جریان آن کودکان از خانواده‌هایشان به دلایل پزشکی یا نگرانی‌های امنیتی جدا شدند.

در ۲۳۷ مورد نیز کودکان به دلیل مشکوک شدن مأموران مرزی به خانواده‌ها به این علت که والدین جعلی هستند، از خانواده‌ها جدا شدند.

تنها تعداد کمی از مراکز بازداشت مهاجران در مرز با آمریکا ظرفیت نگهداری والدین و فرزندان در کنار یکدیگر را دارند و بنا بر این، خانواده‌های دستگیر شده در مرز حین سکونت در آمریکا اغلب بدون آن که دادگاهی شوند، آزاد می‌شوند.