دلواپسان به استقبال تصمیم ترامپ و لغو برجام می‌روند

کدخبر: ۲۱۹۳۴۰
اقتصادنیوز؛ مجید متقی‌فر سخنگوی جبهه پایداری گفت: در حالی که با خروج آمریکا از برجام، این توافقنامه دیگر معنایی ندارد.
دلواپسان به استقبال تصمیم ترامپ و لغو برجام می‌روند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم؛ مجید متقی‌فر سخنگوی جبهه پایداری، با اشاره به جلسه اخیر این تشکل درباره موضوعات سیاسی روز کشور از جمله برجام و بررسی FATF در مجلس گفت: 

هدف از برگزاری این جلسه که با حضور کارشناسان مسائل حقوقی برگزار شد، بررسی حقوقی مذاکرات هسته‌ای با کشورهای 5+1 بود. در این نشست ابتدا به بررسی مذاکرات هسته‌ای از سال 92 تا رسیدن به توافق جامع هسته‌ای و پس از آن دوران پسابرجام تا امروز که با خروج آمریکا از برجام، این توافقنامه در حال از بین رفتن است،  مورد بررسی حقوقی قرار گرفت.

به گفته متقی‌فر، در روزهایی که تیم دیپلماسی دولت به سختی درگیر مذاکره با کشورهای 5+1 بود، جبهه پایداری با بررسی شرایطی که در مذاکرات حاکم بود، به خوبی عاقبت این توافقنامه را پیش‌بینی کرده و به دولتمردان تذکر داده بود ولی متاسفانه این تذکرات خیرخواهانه هیچ‌گاه مورد توجه دولت و تیم مذاکره کننده قرار نگرفت. 

متقی فر گفت: در زمان مذاکرات هسته‌ای، کارشناسان دلسوز درباره حفره‌های این توافقنامه از جمله اینکه ایران در صورت نقض تعهدات طرف مقابل اقدام موثری نمی‌تواند انجام دهد، به تیم مذاکره کننده کشورمان هشدار می‌دادند که این هشدارها هیچ گاه مورد توجه قرار نگرفت. همان روز ما به تیم مذاکره کننده می‌گفتیم که اگر ایران به نقض عهد طرف‌های مقابل در برجام اعتراض رسمی کند، در کمال تعجب تمامی تحریم‌ها به شکل خودکار باز می‌گردد.

وی افزود: با استناد به همین حفره  در توافقنامه برجام است که ایران هیچ‌گاه اعتراض رسمی به نقض عهدهای آمریکایی‌ها در برجام نکرده است. چرا که اگر ما از آمریکا شکایت می‌کردیم، تحریم‌ها بازمی‌گشت و به تعبیر شفاف‌تر تیم مذاکره کننده دولت آقای روحانی با دست خودش، دست برتر در اجرای تعهدات برجامی را به طرف مقابل داده است. 

سخنگوی جبهه پایداری با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهور درباره توافق هسته‌ای تصریح کرد: اینکه آقای روحانی روزهای اول مذاکرات به صراحت می‌گفت که یک توافق بد، بهتر از توافق نکردن است، طرف‌های مقابل را برای گرفتن امتیازات بیشتر از ایران مصر‌تر کرد. این موضع‌گیری‌های عجیب از سوی دولتمردان ما پس از اجرای برجام نیز ادامه پیدا کرد به طوری که آقای روحانی از پیش به آمریکا اطمینان داده بود که اگر آنها نیز از برجام خارج شوند، ایران برجام را با کشورهای اروپایی ادامه می‌دهد. در حالی که با خروج آمریکا از برجام، این توافقنامه دیگر معنایی ندارد. 

وی خاطرنشان ساخت: از همان زمانی که آقای روحانی در مناظرات انتخاباتی از برجام دو و سه حرف زد، تیم مذاکره کننده کشورهای اروپایی  خبر از مذاکره و حتی توافق با تیم مذاکره کننده ایران درباره مسائل موشکی و منطقه می‌دادند که این اظهارات هیچ‌گاه توسط وزارت خارجه ما به صراحت تکذیب نشد. همین موضوع شائبه وجود مذاکراتی پنهانی درباره منطقه و توان موشکی ایران را تقویت می‌کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی