کدخبر: ۲۲۰۲۵۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

عضو فراکسیون مستقلین بررسی کرد؛

علاوی یا عبادی، شانس کدام یک برای نخست‌وزیری بیشتر است؟

اقتصادنیوز؛ عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس ائتلاف‌های جدید جریانات سیاسی عراق را بررسی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت؛ عزت الله یوسفیان ملا، عضو فراکسیون مستقلین، با اشاره به وضعیت سیاسی عراق و ائتلاف های در حال شکل جهت تأسیس دولت جدید گفت: برخی جریانات از پیروزی های نیروهای ایرانی در عراق واهمه داشته و نگران نفوذ انکارناپذیر جمهوری اسلامی در این کشور در زمان تأسیس دولت هستند.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: رأیی که مردم عراق به نیروهای حشدالشعبی دادند حکایت از حمایت و قدردانی آنها از این نیرو و جایگاه مردمی آن دارد.

وی در ادامه به برنامه ریزی غربی ها در حوزه عراق اشاره و بیان کرد: نیروهای خارج از ایران نیز در حال برنامه ریزی برای حذف حشدالشعبی از روند تأسیس دولت هستند و قصد دارند تأثیر آن را کمرنگ کنند و خود اختیار مجلس و دولت عراق را به دست بگیرند از این رو این ذهنیت را ایجاد می کنند که حشدالشعبی می تواند اصل حاکمیت عراق را به خطر بیاندازد.

یوسفیان ملا ادامه داد: آنها این ذهنیت را نیز ایجاد می کنند که حشدالشعبی جزء نیروهای ایران است و قصد دخالت در امور عراق را دارد در حالی که جمهوری اسلامی هیچگاه همکاری مداخله جویانه با عراق نداشته و همکاری ها در سوریه و یمن نیزی به درخواست دولت این کشورها است.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه ابراز داشت: در آینده خواهیم دید همان هایی که امروز برای ائتلاف های شکل گرفته در عراق کف می زنند، این اتحادها را به سمت شکنندگی می برند از این رو این موضوع اهمیت دارد که چه نوع ائتلافی در عراق شکل گرفته و چه اساسی داشته باشد.

عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: با ائتلافی که میان جریانات صدر، علاوی و حکیم شکل گرفته و اخیرا عامری نیز به آنها پیوسته است، به نظر می رسد نخست وزیری مجدد حیدر العبادی امر بعیدی باشد و احتمال زیادی ایاد علاوی به عنوان گزینه نخست وزیری مطرح شود.