کدخبر: ۲۲۰۳۴۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آمریکا آمادگی خود را برای مذاکره با طالبان اعلام کرد

اقتصادنیوز: در پی اعلام تمدید نامحدود آتش‌بس با طالبان از سوی رئیس‌جمهوری افغانستان و انتشار تصاویر امیدوارکننده‌ای از ملاقات نیروهای دولتی با برخی اعضای طالبان به مناسبت عید فطر، وزارت خارجه آمریکا هم اعلام کرده که آماده پیوستن به مذاکرات صلح با طالبان است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان به تازگی در پیام ویدیویی تمدید آتش‌بس سراسری با طالبان را اعلام کرد و گفت که جزئیات آن بعدا منتشر می‌شود.

پس از این خبر تصاویر نادری منتشر شد که در آن شبه‌نظامیان طالبان و نیروهای امنیتی و سربازان افغان دیده می‌شدند که به مناسبت عید فطر همدیگر را در آغوش گرفته بودند و با هم عکس یادگاری می‌گرفتند.

این در حالی است که در ننگرهار و جایی که قرار بود مقام‌های دولت و رهبران طالبان دیدار کنند، یک انفجار ۲۶ تن را به کام مرگ کشاند.

در همین حال، عطالله خوگیانی، سخنگوی ولایت ننگرهار گفت که ۵۴ تن هم در جریان این انفجار مجروح شده‌اند که شهروندان عادی هم در میان آنها هستند.

داعش افغانستان مسئول این انفجار معرفی شده اما گفته که هدفش تجمع نیروهای دولتی بوده؛ نه شبه‌نظامیان طالبان.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با محکومیت شدید انفجار انتحاری در گردهمایی نیروهای دولتی و گروه‌های افغانی که ده‌ها کشته و مجروح بر جای گذاشت، با دولت و ملت و خانواده قربانیان این جنایت ابراز همدردی کرد و گفت: تروریست‌ها و بدخواهان ملت افغانستان، ثبات و امنیت این کشور را هدف قرار می‌دهند.

با وجود اعلام تمدید یک طرفه آتش‌بس از سوی دولت افغانستان، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به بی‌بی‌سی گفت که این گروه قصد تمدید آتش‌بس را ندارد.