کدخبر: ۲۲۰۹۶۶ لینک کوتاه

ناگفته های مشاور هاشمی رفسنجانی/هاشمی می گفت روحانی غالباً به حرف های من گوش نمی دهد!

مشاور شهردار سابق تهران گفت : بارها شاهد بودم که گاه، برخی دلسوزان کشور و نظام که در ملاقات با آقای هاشمی نسبت به بعضی عملکرد های دولت وسیاستهای شخص دکتر روحانی انتقاد هایی می کردند و از وی توقع تذکری به او داشتند که بالاخره،روحانی با حمایت شما وآقای خاتمی توانست بر رقیب پیروز شود ، با لحنی رنجیده والبته تلخ می فرمود:خیلی خوب، من این نکاتی را که گفتید به آقای دکترروحانی می گویم ولی این را هم بدانید که ایشان غالبا به حرفهای من گوش نمی دهد!

به گزارش اقتصادنیوز ، غلامعلی رجایی در کانال تلگرامی اش نوشت : عید فطرسال قبل که آقای میثم مطیعی مداح جوان و متولد آستانه دهه هفتاد- که بخاطر آن همه حضور و صرف وقت ئربرنامه های انتخاباتی جناب آقای سید ابراهیم رییسی در اینجا و آنجا! ناکام ماند دلم برایش می سوزد - و ازپیاده نظام های دوستان شکست خورده پایداری است واز تکرار"شویِ سال" قبل آنها درنمازعید فطرامسال هم پیداست هنوز در عزای شکست جناب رییسی- که حتی نتوانست ازعصای پوک و پوسیده " تتلوخان" در کسب آرای جوانها.

متاسفانه بهره ای جزخسارت و بد نامی و پشیمانی ببرد- درانتخابات ریاست جمهوری نشسته اند، مجددا درمراسم اقامه نمازعید سعید فطرامسال ، "نظم نوشته هایی "به نام شعرخواند مطلبی ننوشتم، امسال هم چنین قصدی نداشتم، اما بخاطر تکرار این رویه غلط،سکوت را مصلحت ندیدم و عنان قلم ازدست من بیرون شد.

به همین بهانه چند نکته بدیهی! در تبیین این اتفاق تلخ می آورم که گمان می کنم باید برای درج درتاریخ گقته شود!

اول:بد سلیقگی آگاهانه مجریان مراسم

صرف نظر از انتساب و سلیقه سیاسی مجری و مجریان وسیاست گذاران مراسم نمازعید فطر، قراردادن تریبون حساس قبل ازخطبه های نمازعید سعید فطر- که با عنایت به اینکه سالی یکباربه صورت زنده قبل ازحضور رهبری جهت اقامه نماز و ایراد خطبه ها میلیونها بیننده درتهران وسطح کشورداشته و دارد - به جناح و سلیقه ای خاص، آن هم از نوع پایداری آن! نمونه اعلای کج سلیقگی و بد سلیقگی متولیان امراست.چه بدیهی است در مراسم نمازعید فطر فقط طرفداران محدود یک جناح – اصولگرا- حضور ندارند که باب طبع شان برنامه قبل از اقامه نماز طراحی شود .

حتی اگر نمازگزاران و مستمعان یک دست و همه از این سلیقه بودند نیز مصادره به مطلوب چنین فضایی درچنان حال معنوی چنین رویکردی را ایجاب نمی کرد.

علی القاعده این مراسم باشکوه معنوی، سالی یک بارمظهر اتحاد ملت و عرصه حضورهمه اقشار و سلایق مختلف بوده و باید باشد و تا حدودی هم هست! براین مبنا ،چه داعی دارد که حاضران اطلاح طلب و اعتدالی درمراسم نمازو یا بیننده مراسم درشهرهای مختلف با این بد سلیقگی آگاهانه متولیان اقامه نماز! رنجیده خاطر از تریبون نماز شاهد تهاجم به رییس دولت و سایر مسولان خدوم دولتی خود باشند و ازخود بپرسند چرا این تریبون، بیطرف نیست وبا خود بگویند اگرنوبت طرح سلیقه های سیاسی از چنین تریبونهایی باشد!نوبتی هم که باشد آیا با توجه به اتفاق سال قبل، اکنون نوبت سلیقه ما نیست؟!

دوم: اگر به محتوای این نظم سروده ها در این دوسال دقت شود به راحتی می توان سیرتخریبی دولت را درخطاب ایهام دار به رییس دولت ازآنها دریافت .تعابیر موجود دراین ابیات درکنایه به دکتر روحانی، ابلغ از تصریح است البته این بدان معنا نیست که دولت تدبیر و امید دولتی بی نقص وعیب است اما بحث برسراین است که ازابتدای انقلاب، چه در زمان امام وچه پس از آن، عملکرد کدام دولت بی نقص وعیب بوده و دراین صورت کدام عقل سلیم ایجاب می کند که مداحی با گشاده دستی در صرف وقت مردم نماز گزار با سلایق سیاسی متفاوت، و در وقتی استثنایی و طلایی، در رویکردی یک سویه و غیرمنصفانه به نقد و تخریب رییس دولت و بعضی سیاستهای آن بپردازد؟

آیا تریبون نمازعید فطر جای نقد دولت است ومردمی که پس از یک ماه تمرین وتکرار بندگی برای اقامه نماز عید می آیند برای شنیدن چنین مطالبی به مصلای تهران می آیند؟اگرجواب منفی است که منفی است! آیا فقط عذرخواهی مسولان ستاد اقامه نمازعید که هنوز -و بگمانم تاهیچوقت!-  شاهد آن نیستیم! ،کفایت می کند؟ و آیا حتی عذرخواهی احتمالی دست اندرکاران، جبران چنین تضییع حقی خواهد بود؟

سوم:من دراین نوشته سراسر ملال !به دنبال موشکافی محتوای شعرهایی که خوانده شد ،نیستم اما به دلیل اینکه بیش از 35 سال است دستی در سرودن شعر داشته و دارم همین یک مصرع را که شاعر به رییس دولت- مثلا از باب نصیحت- گفت که ، اگر از نقد برآشفته می شوی:" صف اول منشین، بین جماعت جا هست!" شاهد مثال می آورم که سناریونویسانی که امثال میثم مطیعی را با برنامه ریزی قبلی درطول سال برای قرائت چنین اشعاری پشت چنین تریبون حساس و پربیننده ای می فرستند دم خروس را از زیرعبایشان بیرون داده اند و در قالب این مصرع، عملا دارند خطاب به  دکتر روحانی می گویند: شما که تحمل نقد نداری، بعنوان رییس دولت ،درصف اول نمازکه نه درصف اول خدمتگزاران ریاست قوه مجریه کشور!- چون دیگران هم درصف نماز نشسته اند و رییس دولت نیستند!- چه می کنی؟! بهتراست دولت را وا نهی و بروی و بین جماعت بنشینی تا ناکامی ما که تحمل این شکست را نداشته وهنوز نداریم! جبران شود مجددا انتخاباتی بشود و شاید راه برای روی کارآمدن جناب رییسی بازشود! واین یعنی ترفند وتلاش کودکانه القای ناکارآمدی دولت و رییس آن و درنتیجه نا امید کردن مردم از رای به روحانی آن هم از تریبون مثلا مقدس نمازعید!

چهارم : اشتباه نشود .من در این نوشته به اتفاقی که دوبارافتاد، معترضم .معنای آن نیست که به دولت روحانی بخصوص دراین ماهها و روزها نقدی نداشته و ندارم .دیروز با خود می گفتم کاش آقای هاشمی بود و وقتی دراین روزها شاهد بالا رفتن نرخ ارز وسکه  ومسکن  و..بود وقتی می دید دولت قیمت خودروهای تولیدشده ازماهها قبل موجود در انبار شرکتهای خود روسازی را برای عرضه به مردم افزایش داده است – که خوشبختانه دیروز دراین زمینه والبته با تاخیر صدای رییس دولت هم ازاین سیاست ارکان دولت درآمد!- به رییس دولت عتاب و خطابی می کرد که : شما در این شرایط سخت اقتصادی دارید با مردم چه کارمی کنید؟

حالا اینکه جناب روحانی چقدر گوشش بدهکاراین خطابها وعتابهای آقای هاشمی بود بماند!

چه من بارها شاهد بودم که گاه، برخی دلسوزان کشور و نظام که در ملاقات با آقای هاشمی نسبت به بعضی عملکرد های دولت وسیاستهای شخص دکتر روحانی انتقاد هایی می کردند و از وی توقع تذکری به او داشتند که بالاخره،روحانی با حمایت شما وآقای خاتمی توانست بر رقیب پیروز شود ، با لحنی رنجیده والبته تلخ می فرمود:خیلی خوب، من این نکاتی را که گفتید به آقای دکترروحانی می گویم ولی این را هم بدانید که ایشان غالبا به حرفهای من گوش نمی دهد!