کدخبر: ۲۲۱۱۷۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دلیل استعفای مدیرعامل بانک‌شهر روشن شود

اقتصادنیوز : شهردار مشهد گفت : وقع ما از بانک‌مرکزی این است که حداقل ماجرای پورزندی را برای ما روشن کند. وی سال‌ها کار کرده و شهرداری‌ها کمک کردند اگر مطلبی هست که ما (شهرداران ) از آن اطلاع نداریم به ما بگویند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا ، قاسم تقی‌زاده خامسی(شهردار کلانشهر مشهد) ابتدا با بیان اینکه شهرداری عموما با دو مشکل جدی درآمد و نیروی مازاد انسانی مازاد روبرو است، گفت: این مساله همه جای کشور مشترک است. شورای‌شهر نزدیک به دو دهه است که تشکیل شده اما هر سال از اختیارات آن کاسته می‌شود.

خامسی افزود: تمام اختیارات توسط دستگاه‌های دیگر در حال تضعیف است و قادر به ادامه روش‌های جاری نیستیم.

شهردار مشهد با بیان اینکه راه‌حل چیست، افزود: می‌خواهیم تراکم‌فروشی را حل کنیم و اگر مجلس سهم ارزش افزوده شهرداری را افزایش ندهد از کجا برای اداره شهر درآمدزایی کنیم؟

وی ادامه داد: ما هیچی نمی‌خواهیم. مگر نمی‌گویند شهرداری‌ها باید روی پای خود بایستند؟ پس بگذارید شهرداری‌ها روی پای خود باشند. شهرداری تنها خدمتی که ادامه دارد شهرها همه نسبتا تمیز بوده و پارک‌ها به کار خود ادامه می‌دهند.

شهردار مشهد در پاسخ به این سوال که منظورش از این‌که "نمی‌گذارند کارمان را بکنیم" چیست؟ افزود: مشهد سالیانه 30 میلیون زائر دارد و شهرداری مسوول تمیز کردن و گل‌کاری شهر است. عایدات این میزان زائر برای شهرداری چیست؟ اجازه بدهید شورای‌شهر عوارض تعیین کند و به استان‌ها و شهرها اجازه بدهید کارشان را انجام دهند. منظور این بود که اجازه دهید شورای‌شهر قدرتمند شده و نیازی به کمک دولت هم نداریم.

خامسی در واکنش به سوال یکی از خبرنگاران درباره شرایط بانک‌شهر و حاشیه‌های استعفای مدیرعامل سابق این بانک گفت: بانک‌شهر 9  عضو هیات‌مدیره دارد اما تاکنون اعضای هیات‌مدیره کامل نشده‌اند. پورزندی با نامه‌ای از سوی بانک مرکزی و تصمیم هیات‌مدیره استعفای خود را اعلام کرد.

وی با بیان اینکه از دلیل کار بانک‌مرکزی و هیات‌مدیره بانک‌شهر اطلاع نداریم، افزود: این تغییرات هیچ ارتباطی به منابع بانک ندارد بلکه بحث کاملا مدیریتی است. ما هم به عنوان سهامدار می‌خواهیم در جریان قرار بگیریم که دلیل این اتفاق چه بوده است.

شهردار مشهد با بیان اینکه هیات‌مدیره سریع انتخاب خواهد شد، افزود: توقع ما از بانک‌مرکزی این است که حداقل ماجرای پورزندی را برای ما روشن کند. وی سال‌ها کار کرده و شهرداری‌ها کمک کردند اگر مطلبی  هست که ما (شهرداران ) از آن اطلاع نداریم به ما بگویند.

خامسی با تاکید بر اینکه مستنداتی در دست شهرداری‌ها نیست، افزود: استعفای مدیرعامل سابق ربطی به منابع بانکی نداشته و مساله میان هیات‌مدیره و رییس بانک بوده است.

شهردار مشهد در پاسخ به این سوال که در این مدت چه اقدامی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی  و معضل حاشیه‌نشینی انجام داده و چرا آسیب‌های اجتماعی مشهد روز به روز افزایش می‌یابد، گفت: ابتدا نمی‌دانم منبع شما برای آن‌که می‌گوید آسیب‌ها روز به روز بیشتر می‌شود چیست؟ ما در این 10 ماهه اقدامات بسیار خوبی صورت داده‌ایم و قرار است 30 پارک در این بخش‌ها که دیگر براساس طرح تفصیلی در حاشیه مشهد به حساب نمی‌آیند احداث شود. همچنین می‌خواهیم خیابان‌ها را آسفالت کنیم اما فقط یک بخشی از اقدامات توسط شهرداری قابل حل است و دولت باید وارد شود.

خامسی در پایان تنها راه‌حل شهرداری را برای مبارزه با کم آبی استفاده از چرخه تصفیه فاضلاب دانست.