کدخبر: ۲۲۴۳۶۸ لینک کوتاه

انتشار ۲۵۰ ویدئو از آزمایش‌های هسته‌ای محرمانه آمریکا

اقتصادنیوز: بیش از ۲۵۰ ویدیو از آزمایش‌های بمب هسته‌ای آمریکا که سابقا در حالت محرمانه قرار داشت، در یوتیوب قرار گرفت و یک نگاه اجمالی جذاب اما وحشتناک از برنامه هسته‌ای ایالات متحده را به نمایش گذاشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری راشاتودی نوشت، این ویدیوها توسط آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در کالیفرنیا دیجیتالی و بارگذاری شده است و نشان دهنده آزمایش‌های اتمی مخفی بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۲ است. این سازمان ابراز امیدواری کرد که ویدئوهای مذکور بشریت را به استفاده بیشتر از تسلیحات هسته‌ای در آینده بی‌میل کند.

یک پزشک این لابراتوار پس آنکه ویدئوهای مشابهی سال گذشته منتشر شد، گفت: گمان می‌کنم که اگر ما گذشته را دریابیم و نشان دهیم که قدرت این تسلیحات چیست و آنها چقدر می‌توانند خرابی به بار آورند، شاید آن وقت کسی رغبتی برای استفاده از آنها نداشته باشد.

این ویدئوها ده‌ها مورد آزمایش از فصلی هسته‌ای در آمریکا را که زمانی محرمانه بود، به تصویر می‌کشد و از جمله آنها عملیات "دومینیک" است که شامل ۳۱ آزمایش هسته‌ای در سال ۱۹۶۲ می‌شود و همچنین عملیات "تی‌پات" در سال ۱۹۵۵ که طی آن ۱۴ بمب در نوادا شلیک شد.

یک سری آزمایش‌های مشابه موسوم به عملیات "سان‌بیم" سال ۱۹۶۲ در سایت امنیت ملی نوادا انجام شد. طول این تصاویر بصری خیره‌کننده اما وحشتناک متفاوت است اما اغلب آنها حدود یک دقیقه است و لحظه انفجار را نشان می‌دهد.