کدخبر: ۲۲۴۵۲۱ لینک کوتاه

ابهامات بازار ثانویه را فساد آور می کند

اقتصادنیوز : عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با انتقاد از روش های مبهم دولت برای مدیریت بازار ارز و گرانی گفت: با توجه به ابهامات بازار ثانویه، اتفاقات نامناسبی را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت ،عزت الله یوسفیان ملا با اشاره به روش های اعلامی برای خرید و فروش ارز در بازار ثانویه، اظهار داشت: ابعاد بازار ثانویه باز نشده است و سرنوشتی مانند ارز 4 هزار و 200 تومانی خواهد داشت. در این روش هم بندهای مختلف تصمیم گیری مشخص نبود و به مرور زمان متوجه ایرادات و اشتباهات در ارز دولتی شدند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، گفت: زمانی که نرخ ارز را تک رقمی کردند آشنایی از ارز گیرنده ها  و وارد کنندگان ارز نداشتند با این وجود به اجرای این روش اصرار کردند.

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: با عدم شناخت به بازار در خصوص نرخ دلار تصمیم گیری شد و با مشخص شدن اشتباهات و اتفاقات نادرست، دولت برای تبیین این ایرادات گامی بر نداشت.

وی با تاکید براینکه بازار ثانویه دارای ابهامات زیادی است، گفت: برای مشخص شدن ایرادات بازارثانویه باید اجازه دهیم چند روزی این روش پیش برود تا متوجه اشکالات آن بشویم چرا که در واقع هیچ کس متوجه اصل ماجرا نشده است و نمی دانند چه خروجی به دنبال دارد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه امیدوار است اتفاقات گذشته بازار ارز با اجرای روش بازار ثانویه تکرار نشود، اظهار داشت: ارز 4 هزار و تومان را برای جبران اتفاقات گذشته پیشنهاد دادند؛ اما قیمت ها افسارگسیخته بالا رفت و در واقع روشی که برای درمان و مبارزه با فساد ارائه شده بود خود به عامل فساد و ایجاد مشکل تبدیل شد.

یوسفیان ملا در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اتفاقات بازار سکه بیان داشت: در بازار سکه نیز تلاش شد بیماری اقتصادی ایران درمان شود به همین دلیل فروش سکه بدون سقف انجام شد تا افراد برای خرید سکه کسی را اجیر نکنند با این حال شاهد بودیم افرادی با خرید های نجومی بازار سکه ر‌ا به بیماری جدید اقتصاد کشور تبدیل کردند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امیدوار است در بازار ثانویه چنین اتفاقات ناگواری نیافتد، گفت: با توجه به میزان ابهامات در بازار ثانویه، این بازار اتفاقات نامناسبی را به دنبال خواهد داشت و مانند دو روش قبلی فساد آور می شود./