واکنش مقامات عالیرتبه سیاسی دو کشور به خدا حافظی یک فوتبالیست!

کدخبر: 228114
اقتصاد نیوز: مسوت اوزیل فوتبالیست ترکیه ایی الاصل تیم ملی آلمان چند روز پیش به دلیل فشار هواداران این کشور در خصوص ملاقاتش با رییس جمهور ترکیه از تیم ملی خداحافظی کرد. این کار با واکنش های مقامات عالی رتبه سیاسی دو کشور مواجه شده و به یک جنگ لفظی میان آنها تبدیل شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز،اوزیل یکشنبه در بیانیه‌ای که منتشرکرد، اعلام داد به خاطر حواشی و نژادپرستی دیگر برای تیم ملی آلمان بازی نمی‌کند. ابتدا آنگلا مرکل صدراعظم آلمان 2 روز بعد از کناره‌گیری مسعود اوزیل از مانشافت، واکنش نشان داد و گفت:«او فوتبالیستی است که زحمات زیادی برای تیم ملی آلمان کشیده است.حالا هم تصمیم به کناره‌گیری گرفت که از نظر من تصمیمی کاملا محترم است.حدود 3 میلیون مهاجر ترکیه در آلمان زندگی می کنند و کاملا با شرایط کشورمان خوگرفته‌اند. البته فکر میکنم بهتر بود خدا حافظی او به دور از مسائل غیر ورزشی شکل می گرفت.»

اردوغان، رییس جمهور ترکیه اما حمایتی بسیار ویژه از مسوت اوزیل انجام داد.اودر آنکارا در کنفرانسی از ایستادگی اوزیل روی مواضعش، تمجید کرد:«دوشنبه شب اوزیل را فراخواندم و با او صحبت کردم. آن ها نمی توانند این حقیقت ساده که فقط او یک عکس با من گرفته را هضم کنند. نگرش اوزیل ملی گرایانه بود. من روی اوزیل را می بوسم و پشت او هستم. چنین رفتارهای نژادپرستانه ای علیه اعتقادات مذهبی یک مرد جوان که برای تیم ملی آلمان سنگ تمام گذاشته، مسئله ای غیرقابل قبول است. نگرش مسوت، فراتر از هرگونه ستایش و تمجید است.»

در همین حال یلدیریم دمیرورن، رئیس فدراسیون فوتبال ترکیه نیز در حمایت از مسعوت اوزیل که به تازگی پس از چیزی که آن را نژادپرستی فدراسیون فوتبال آلمان در قبال خود خواند از تیم ملی فوتبال آلمان اعلام بازنشستگی کرد، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «مسعوت اوزیل و خانواده‌اش حمایت کامل من را دارند و رفتاری که با وی شد، تهدیدها و پیام‌های تحقیرآمیز که اصالت مسعوت را هدف قرار داد، محکوم می‌کنم».  

در ادامه بیانیه وی آمده است: «تمامی اعضای جامعه بین‌المللی فوتبال باید متحد باشند تا نژادپرستی و تعصب را از بین ببرند و بدون ترس به مبارزه خود ادامه بدهند. ما باید در کنار هم کار کنیم تا از پتانسیل کامل فوتبال استفاده کنیم که تأثیر اجتماعی مثبتی ایجاد کنیم که ارزش‌های هر کسی باید مورد احترام قرار بگیرد».

پس از اعلام بازنشستگی اوزیل 29 ساله از تیم ملی آلمان، شهرداری شهر دِورک از استان زونگول‌داغ هم تابلوی جاده مسعوت اوزیل در این شهر که با پیراهن تیم ملی آلمان بود را پایین کشید و به جایش عکسی که این فوتبالیست ترکیه‌ای‌ الاصل با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در شهر لندن گرفته بود را نصب کرد.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما