معاون وزیر بهداشت اعلام کرد

یک سوم ایرانیان احتیاج به درمان روانی دارند

کدخبر: 228363
اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: یک چهارم جمعیت ایران و در برخی مواقع نزدیک به یک سوم آنها دچار علائم روانی هستند که احتیاج به مداخله برای درمان دارند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ایرج حریرچی روز چهارشنبه در مراسم تکریم و معارفه روسای قدیم و جدید دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: درمان این علائم روانی صرفا از طریق درمان در مطب حل نمی شود بلکه باید یک برنامه مبتنی بر اجتماع و جامع نگرانه برای این هموطنان داشته باشیم.

محمد کمالی رئیس قبلی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بود که امروز با تقدیر از زحمات وی، امیر مسعود عرب لو دریچه به عنوان جانشین وی معرفی شد.

عرب لو عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی است و سابق بر این علاوه بر مسئولیت های مختلف مدیریتی در دانشگاه علوم بهزیستی و مراکز علمی دیگر به عنوان عضو شورای راهبردی توانبخشی وزارت بهداشت و معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم بهزیستی خدمت کرده است.

وی با اشاره به اینکه حفظ سلامت روان جامعه از جمله ماموریت های مهم دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است، اظهار داشت: این دانشگاه دارای بزرگترین بیمارستان سلامت روان (بیمارستان رازی) با هزار و 200 تخت است که این موضوع اهمیت دانشگاه در بحث ارتقای سلامت روان را نشان می دهد.

حریرچی موضوع توانبخشی از جمله توانبخشی پزشکی و اجتماعی را از جمله دیگر ماموریت های دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بیان و تاکید کرد: هر چند باید در توانبخشی پزشکی پیشرفت های زیادی داشته باشیم (کما اینکه پیشرفت های زیادی داریم) اما نباید فقط به بخش پزشکی توانبخشی توجه کنیم و از توانبخشی اجتماعی غافل شویم چراکه یک آفت به شمار می آید.

وی درباره توانبخشی اجتماعی ادامه داد: به عنوان مثال اگر یک فرد دچار ناتوانی را به زندگی برگردانیم و به او بگوییم خودش را با اجتماع وفق دهد، درست نیست بلکه باید جامعه این توانایی را داشته باشد که خود را با اینگونه افراد وفق دهد.

حریرچی تاکید کرد: چگونگی وفق دادن جامعه با معلولان از ماموریت های بسیار مهم دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به شمار می آید.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توجه به سلامت اجتماعی، ایجاد شرایط اجتماعی سلامت بخش و توجه به حوزه سالمندی را از دیگر ماموریت های مهم دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برشمرد.

وی در رابطه با عرصه سالمندی گفت: هرچند ما در پنجره جمعیتی قرار داریم اما آمارهای پنج تا 6 درصدی سالمندی (افراد بالای 65 سال) در جامعه نگران کننده است و حتما باید تا سال 2050 که سالمندهای ما بیشتر می شوند، برنامه ریزی های لازم را داشته باشیم.

حریرچی این مطلب را نیز یادآور شد که در زمان حاضر 60 درصد بستری ها در برخی کشورهای دنیا را افراد 60 سال به بالا تشکیل می دهند و افزود: توجه به زندگی خوب و شایسته برای سالمندان، یکی از ماموریت های مهم دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید