کدخبر: ۲۲۸۳۶۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
اسرائیل و روسیه درباره حضور ایران در سوریه به تفاهم رسیده‌اند؟

اسرائیل و روسیه درباره حضور ایران در سوریه به تفاهم رسیده‌اند؟

اقتصادنیوز؛ سفر ناگهانی لاوروف به اسرائیل، باعث مطرح شدن برخی گمانه‌زنی‌ها شده است. گفته می‌شود در جریان گفتگو‌های اخیر بین اسرائیل و روسیه، مقامات دو طرف به تفاهماتی در خصوص حضور ایران در سوریه رسیده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فرارو؛ روز دوشنبه دو تن از مقامات بلندپایه روسی، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه، و والیری گراسیموف، رئیس ستاد مشترک ارتش، به تل‌آویو رفتند و پشت در‌های بسته با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و فرماندهان بلندپایه نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی جلسه گرفتند.

به گزارش روزنامه الحیات، یک مقام روسی پس از این دیدار، به همتایان اسرائیلی پیشنهاد کرده که نیرو‌های ایران در سوریه به مسافت ۱۰۰ کیلومتر از ارتفاعات جولان باقی خواهند ماند. اما تل‌آویو اصرار کرده که هرگونه "استقرار نظامی" ایران در سوریه ممکن است به تهدید تبدیل شود. با این حال، اسرائیل، پیشنهاد روسیه درباره دور کردن نیرو‌های ایران به مسافت ۱۰۰ کیلومتر از ارتفاعات جولان اشغالی را مثبت ارزیابی کرده و همچنین خواستار "آزادی اقدام" علیه نیرو‌های ایران و حزب الله شده است.

یک مقام بلندپایه اسرائیلی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت: " استقرار نظامی ایران ۱۰۰ کیلومتر دورتر را که روس‌ها درباره آن سخن می‌گویند و موافق هستند، نمی‌پذیریم. گفتیم که سلاح‌های دوربرد هم وجود دارد که باید از سوریه خارج شود... نیرو‌های ایران و حزب الله باید سوریه را ترک کنند".

وبگاه روزنامه اسرائیل الیوم، به نقل از یک مقام اسرائیلی مدعی شد که اسرائیل از روسیه خواسته که چند شرط را برای جلوگیری از استقرار ایران در سوریه تضمین کند. به گفته این مقام، روسیه به ایجاد یک کمربند امنیتی به عرض ۱۰۰ کیلومتر در مرز جولان اشغالی "متعهد" است و اسرائیل از این امر به عنوان یک "گام اولیه" راضی است. اما بنا به ادعای این مقام، رژیم صهیونیستی، تلاشش را برای جلوگیری از استقرار ایران در کل سوریه ادامه خواهد داد.

سفر ناگهانی لاوروف به اسرائیل، باعث مطرح شدن برخی گمانه‌زنی‌ها شده است. عبدالباری عطوان در سرمقاله روزنامه رأی‌الیوم، در این باره نوشت: " تشخیص دلایلی که باعث شد لاوروف و رئیس ستاد مشترک روسیه این سفر ناگهانی را انجام دهد، برای ما دشوار است. اما می‌توانیم با قاطعیت بگوییم که در روز‌های اندک گذشته، یک اتفاق خطرناکی افتاده که موجب این سفر سیاسی-نظامی شد".

از سوی دیگر، در بیانیه‌ای که وزارت خارجه روسیه درباره سفر لاوروف به اسرائیل منتشر کرده، آمده که دو طرف درباره جنبه‌های متعدد مسائل خاورمیانه گفتگو کرده و بر وضعیت سوریه تمرکز کرده‌اند.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد در این گفتگو‌ها جزئیات وظایف مرتبط با تکمیل عملیات ضدتروریستی در جنوب سوریه، فراهم کردن امنیت در مرز اسرائیل، از جمله اجرای توافق ۱۹۷۴ درباره جداسازی نیروها، مورد بررسی قرار گرفت.